W piątek, 26 czerwca 2026 r.,
uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2025/2026.
Spotkanie rozpoczęliśmy wspaniałym walcem tegorocznych absolwentów – Elizy Rogowskiej i Michała Germana, którzy przygotowywali się do występu pod kierunkiem pani profesor Ewy Onoszko.
Pani Dyrektor Ewa Mituła powitała zebranych i podsumowała mijający rok szkolny.
Przewodniczący Rady Rodziców pan Marcin Lachowski podziękował całej społeczności szkoły za mijający rok szkolny, po czym przewodnicząca Martyna Matwiejuk przemówiła w imieniu Samorządu Uczniowskiego.
Następnie pan wicedyrektor Andrzej Charyło zaprosił po odbiór świadectw, pamiątkowych dyplomów i nagród tych uczniów, którzy uzyskali najwyższe średnie dydaktyczne w poszczególnych klasach:
- Karolinę Antonowicz z klasy 1 alfa
- Zuzannę Bezubik z klasy 1 beta
- Barbarę Iłendo z klasy 1 beta
- Olgę Walędziak z klasy 1 gamma
- Karola Czołombitko z klasy 1 delta
- Kornelię Ciulkin z klasy 1 epsilon
- Lidię Łupińską z klasy 1 omega
- Bartłomieja Młyńczyka z klasy 1 omega
- Błażeja Koska z klasy 2 alfa
- Annę Ostapę z klasy 2 beta
- Monikę Urban z klasy 2 gamma
- Wiktora Pawlickiego z klasy 2 omega
- Zuzannę Kuderewską z klasy 3 alfa
- Kingę Selewoniuk z klasy 3 beta
- Viktoryię Shyshko z klasy 3 beta
- Edytę Pul z klasy 3 gamma
- Antoninę Ferenc z klasy 3 delta
- Marię Obuchowską z klasy 3 epsilon
- Ingę Choinkę-Sawczyńską z klasy 3 dzeta
- Emilię Jabłonowską z klasy 3 dzeta
- Martynę Kapicę z klasy 3 omega
oraz uczniów, którzy w całym roku szkolnym uzyskali 100-procentową frekwencję: Krzysztofa Waszkiewicza z klasy 1 delta i Wojciecha Idźkowskiego z klasy 1 omega.
Następnie pan wicedyrektor Andrzej Charyło przedstawił osiągnięcia uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, którzy w tym roku szkolnym zdobyli liczne, najwyższe laury na olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Z ogromną przyjemnością zaprosił do odebrania nagród, pamiątkowych dyplomów i świadectw tych uczniów, którzy dzięki swojej sumiennej pracy, zaangażowaniu i wytrwałości osiągnęli znaczące sukcesy naukowe:
- Lilianę Nikolai i Natalię Masłowską – laureatki, Zofię Grądzką – finalistkę z wyróżnieniem i Dominikę Olechnicką – finalistkę Olimpiady Artystycznej z opiekunem naukowym uczennic – panią prof. Ewą Onoszko.
- Annę Ostapę i Laurę Sobiecką – laureatki, Natalię Masłowską – finalistkę (która jest już obecna na środku) – Olimpiady Literatury i Języka Polskiego z opiekunami naukowymi – panią prof. Anną Kamionowską i panią prof. Wiolettą Zawadzką.
- Marię Obuchowską – laureatkę Olimpiady Historycznej, Patryka Gałązkę – finalistę Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” oraz opiekuna naukowego uczniów – panią prof. Katarzynę Anikiej.
- Oliwiera Szymborskiego – finalistę Olimpiady Chemicznej, finalistę Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju, finalistę Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w dziedzinie chemii z opiekunem naukowym panią prof. Izabelą Dobrzyńską.
- Jakuba Banasiuka, Michała Pawluczuka, Mikołaja Pyżewskiego, Olgę Stepaniuk, Ksenię Szwed – laureatów i Szymona Juchnowskiego – finalistę Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej z opiekunem naukowym uczniów – p. prof. Andrzejem Charyło.
- Annę Sulimę i Katarzynę Sulimę – laureatki Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości z opiekunem naukowym uczniów – p. prof. Pawłem Andryszakiem.
- Ignacego Otapowicza – laureata Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego z opiekunem naukowym p. prof. Anetą Wilczewską.
- Jana Ksepko – laureata Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w dziedzinie fizyki i matematyki, laureata Konkursu Matematycznego Politechniki Białostockiej, zdobywcę trzeciego miejsca drużynowo w okręgu w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Náboj 2026”, trzeciego miejsca drużynowo w ogólnopolskim konkursie „Niesamowita maszyna” Politechniki Białostockiej wraz z opiekunami naukowymi p. prof. Sylwią Wysocką, p. prof. Pawłem Andryszakiem.
- Dawida Malinowskiego – laureata Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w dziedzinie matematyki, finalistę Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w dziedzinie fizyki, laureata Konkursu Matematycznego Politechniki Białostockiej, zdobywcę trzeciego miejsca drużynowo w okręgu w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Náboj 2026”, a także pierwszego miejsca w Konkursie Wiedzy o Metrologii PB Metroliga 2026. Opiekunami naukowymi ucznia byli p. prof. Sylwia Wysocka, p. prof. Aneta Wilczewska, p. prof. Paweł Andryszak.
- Michała Wesołowskiego – laureata Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w dziedzinie fizyki, zdobywcę trzeciego miejsca drużynowo w okręgu w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Náboj 2026”, pierwszego miejsca w Konkursie Wiedzy o Metrologii Metroliga 2026, a także trzeciego miejsca drużynowo w ogólnopolskim konkursie „Niesamowita maszyna” Politechniki Białostockiej. Opiekunami naukowymi ucznia byli p. prof. Sylwia Wysocka, p. prof. Aneta Wilczewska, p. prof. Paweł Andryszak.
- Macieja Koniucha – finalistę Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w dziedzinie matematyki, laureata Konkursu Matematycznego Politechniki Białostockiej, zdobywcę pierwszego miejsca drużynowo w okręgu w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Náboj 2026” z opiekunem naukowym p. prof. Sylwią Wysocką.
- Aleksandrę Samojlik, Tomasza Samsonowicza, Mateusza Wiechowicza – laureatów Konkursu Matematycznego Politechniki Białostockiej, zdobywców pierwszego miejsca drużynowo w okręgu w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Náboj 2026” z opiekunami naukowymi p. prof. Jowitą Wielgat i p. prof. Sylwią Wysocką.
- Hannę Aleksiejuk – zdobywczynię pierwszego miejsca drużynowo w okręgu w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Náboj 2026” z opiekunem naukowym p. wicedyrektor Agnieszką Sałaj.
- Klaudiusza Sumę – zdobywcę trzeciego miejsca drużynowo w okręgu w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Náboj 2026” oraz trzeciego miejsca drużynowo w ogólnopolskim konkursie „Niesamowita maszyna” Politechniki Białostockiej z opiekunami naukowymi p. prof. Sylwią Wysocką i p. prof. Pawłem Andryszakiem.
- Bartosza Ciuńczyka, Stanisława Kondrusika, Maję Pietraszewicz, Edytę Pul, Maję Radaszkiewicz, Krzysztofa Welsynga – laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w dziedzinie geografii z elementami geologii z opiekunem naukowym – p. prof. Elżbietą Jekatierynczuk-Rudczyk.
- Hannę Kononiuk – laureatkę Podlaskiego Konkursu Wiedzy o Ochronie Środowiska z opiekunami naukowymi – p. prof. Izabelą Dobrzyńską i p. prof. Ewą Mieczejko.
- Urszulę Sawczuk – finalistkę Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej z opiekunem naukowym p. prof. Barbarą Podlewską.
- Laurę Sobiecką – laureatkę Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej z opiekunem naukowym p. prof. Alicją Białogórzec.
- Martynę Krawczyk – laureatkę Konkursu Wiedzy Ekonomicznej i Przedsiębiorczości Politechniki Warszawskiej z opiekunem naukowym p. prof. Dariuszem Andrejukiem.
- Aleksandrę Kostecką – za wyjątkowo uczynną pracę na rzecz szkoły
- Drużynę OmeGang w składzie: Adrian Karpowicz, Emilia Korolewska, Wiktor Pawlicki, Julia Sokołowska, Krzysztof Stanisławczyk, Olga Stankiewicz, Helena Szoka – zdobywców 1. miejsca w technicznym wyzwaniu drużynowym oraz 1 miejsca w wyzwaniu na już w trzecim poziomie wiekowym na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności w Józefowie, 1 miejsca w technicznym wyzwaniu drużynowym w Turcji, 2. miejsca w technicznym wyzwaniu drużynowym oraz 1. miejsca w wyzwaniu na już w trzecim poziomie wiekowym na Światowej Olimpiadzie Kreatywności w Kansas City w Stanach Zjednoczonych. Zapraszam również trenera drużyny p. prof. Pawła Andryszaka.
- Piotra Gryszkę, Krzysztofa Kundzicza, Macieja Krasuckiego – zdobywców pierwszego miejsca drużynowo w ogólnopolskim konkursie „Niesamowita maszyna” Politechniki Białostockiej. Opiekunem naukowym uczniów był p. prof. Paweł Andryszak.
Pan wicedyrektor Andrzej Charyło podziękował m.in. wszystkim nauczycielom za opiekę merytoryczną podczas przygotowań do olimpiad i konkursów przedmiotowych, wychowawcom za pełne zaangażowania towarzyszenie uczniom przez cały rok szkolny oraz osobom, które przygotowywały uroczystość. Wszystkim zebranym życzył udanego, bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji.
Na zakończenie wysłuchaliśmy utworu „Viva La Vida” w wykonaniu szkolnego chóru Exactus oraz obejrzeliśmy pokaz taneczny salsy.