Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

W dniach 23 -26 października 2014 r.  uczniowie: Dominika Woroszyło, Tomasz Baszeń i Izydor Łobacz (wszyscy z klasy II a) pod opieką p. prof. Barbary Świętońskiej  uczestniczyli w studyjnym wyjeździe do Grodna na Białorusi w ramach projektu „80 kilometrów niepamięci - spotkania z historią pogranicza polsko- białoruskiego”.  Uczniowie i studenci Uniwersytetu w Białymstoku brali udział w różnych formach edukacyjnych m.in. mapie mentalnej i fokusie.

Istotną częścią projektu było odwiedzenie miejsc wspólnego dziedzictwa historycznego tych ziem związanego z wydarzeniami historycznymi  (powstaniem styczniowym, wojną polsko-bolszewicką) i ludźmi (Konstantym Kalinowskim czy Elizą Orzeszkową). Niezapomniane wrażenie zrobiły na uczestnikach ruiny barokowego kościoła w Łyskowie. Właśnie tu dotknęła ich spirala czasu i przestrzeni historycznej - na cmentarzu kościelnym w Łyskowie znajduje się grób poety Franciszka Karpińskiego, którego kolędę „Bóg się rodzi” po raz pierwszy wykonano w białostockiej starej farze, a wydano ją, jak i pieśń „Kiedy ranne wstają  zorze” w klasztorze oo. Bazylianów w Supraślu.
Nawiązano też kontakty z młodzieżą z Grodna, a na zaproszenie uczniów grodzieńskiego Gimnazjum nr 1 im. Efima Karskiego reprezentanci naszego liceum uczestniczyli w święcie szkoły, a nawet wspólnie uczyli się tańców. Uczestnicy projektu zwiedzili Grodno i poznali to samo oblicze miasta w różnych narracjach: polskiej, białoruskiej oraz żydowskiej.