Historię każdej szkoły tworzy jej Społeczność: Uczniowie, Nauczyciele i Dyrektorzy. W kronikach zapisuje się wszystkie aspekty działalności szkoły. W I Liceum Ogólnokształcącym zdecydowaną przewagę mają osiągnięcia i sukcesy zanotowane w ciągu ponad 200 lat jego istnienia.
1777
Z inicjatywy Izabeli Branickiej i Joachima Litawora Chreptowicza, komisarza Edukacji Narodowej Wielkiego księstwa Litewskiego, powstaje Szkoła Akademicka Zgromadzenia Białostockiego o 6-letnim cyklu nauki jako podwydziałowa szkoła podległa Uniwersytetowi Wileńskiemu.
1784
28 września 1784 - król Stanisław August Poniatowski składa wizytę w Szkole Akademickiej Zgromadzenia Białostockiego.
1793
Król Stanisław August Poniatowski po raz drugi wizytuje Szkołę Akademicką Zgromadzenia Białostockiego.
1802
Powołanie przez władze pruskie Wyższego Gimnazjum Białostockiego. W nowej szkole, o 6-letnim cyklu nauczania, w niedługim czasie dochodzi do nauczania prawie wszystkich przedmiotów w języku niemieckim.
1902
Zorganizowanie przez Białostocką Szkołę Realną uroczystości 100-lecia istnienia szkoły, połączonej z oddaniem do użytku budowanej cerkwi (kaplicy) szkolnej oraz skrzydła przy istniejącym gmachu. Organizatorzy uroczystości przyjęli za początek działalności szkoły datę powołania przez Prusaków Wyższego Gimnazjum Białostockiego.
1913
25 września 1913 - Poświęcenie fundamentów pod gmach auli szkolnej imienia Romanowów, wybudowanej od strony obecnej ul. Kościelnej (na jej fundamentach, obecnie stoi budynek do niedawna zajmowany przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną).
1939
1 września 1939 - Zajęć w roku szkolnym 1939/1940 nie ma. Okupacja sowiecka, a następnie niemiecka uniemożliwiają istnienie II Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta. Dyrektor ks. dr Stanisław Hałko został zamęczony w 1943 r. w hitlerowskim obozie zagłady.
1944
1 października 1944 - Inauguruje swoją działalność Państwowe Gimnazjum i Liceum nr 1 w Białymstoku w przedwojennej siedzibie szkoły (reaktywowana jednostka oświatowa nawiązuje do tradycji Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta). W licem wprowadzone zostają nowe wydziały: przyrodniczy i matematyczno-fizyczny.
1948
1 września 1948 - Dotychczasowa szkoła zostaje przekształcona w Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Licealnego nr 1 w Białymstoku. Nauka w niej trwać miała 11 lat, ale eksperyment oświatowy wobec lokalnych trudności przerwano.
1949
10 kwietnia 1949 - Szkoła Ogólnokształcąca przenosi się do gmachu przy obecnej ul. Pałacowej 1/1. Rozpoczyna też w placówce działalność Podstawowa Organizacja Partyjna Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
1950
7 stycznia 1950 - Eksmisja Szkoły Ogólnokształcącej z zajmowanego gmachu do budynku przy ul. Warszawskiej 63.
1 września 1950 - Szkoła Ogólnokształcąca stopnia podstawowego i licealnego nr 1 w Białymstoku przejmuje nauczycieli i uczniów ze zlikwidowanej Szkoły Ogólnokształcącej Męskiej stopnia licealnego nr 3 w Białymstoku.
Zlikwidowana Szkoła Ogólnokształcąca mająca siedzibę przy ulicy Fabrycznej 10 (bezpośrednio po II wojnie światowej - Gimnazjum i Liceum Spółdzielni Oświatowej w Białymstoku a następnie Państwowe Gimnazjum i Liceum Męskie nr 2 w Białymstoku) nawiązywała do tradycji przedwojennych Polskiego Prywatnego Liceum i Gimnazjum Koedukacyjnego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku. Dyrektorem szkoły był mgr Konstanty Kosiński, jeden z organizatorów tajnego nauczania na Białostocczyźnie, były nauczyciel Polskiego Gimnazjum Realnego w Białymstoku i Państwowego Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.
1951
2 marca 1951 - Szkoła Ogólnokształcąca powraca do własnego, wyremontowanego budynku przy ul. Kościelnej 9.
1953
1 września 1953 - Decyzją władz oświatowych zostaje usunięty "stopień podstawowy" z nazwy Szkoły Ogólnokształcącej nr 1 w Białymstoku.
1954
1 września 1954 - Szkoła Ogólnokształcąca st. Licealnego nr 1 zostaje przemianowana na I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku.
1955
1 września 1955 - Wymiana części młodzieży z dotychczas żeńskim II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, mających siedzibę na I piętrze tego samego budynku szkolnego, w celu praktycznego wprowadzenia koedukacji w obu jednostkach oświatowych.
1959
26 kwietnia 1959 - Wręczenie Liceum sztandaru ufundowanego przez komitet społeczny, przy współudziale młodzieży szkoły. Był to pierwszy sztandar nadany szkole na Białostocczyźnie po II wojnie światowej.
1967
13 września 1967 - I Liceum Ogólnokształcące opuszcza zagrożony katastrofą budowlaną budynek przy ul. Kościelnej 9 i "tymczasowo" zajmuje nowo wybudowany gmach przy ulicy Brukowej 2.
Po przeprowadzeniu remontu w opuszczonej siedzibie I LO utworzone zostaje VI Liceum Ogólnokształcące, które niebawem - wbrew protestom społeczności I Liceum Ogólnokształcącego - otrzymuje imię Zygmunta Augusta (od 1981r. - Króla Zygmunta Augusta).
1968
7 kwietnia 1968 - Uznanie I Liceum Ogólnokształcącego przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury za szkołę stowarzyszoną. Decyzja UNESCO tym bardziej jest warta podkreślenia, że podobnym zaszczytem zostały obdarzone tylko nieliczne polskie szkoły.
1 września 1968 - przejęcie przez I Liceum nauczycieli i młodzieży ze zlikwidowanego IV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. IV Liceum funkcjonowało przez okres czterech w budynku Szkoły Podstawowej nr 24 przy ul. Antoniuk Fabryczny nr 5/7. Organizatorem szkoły i jej dyrektorem był mgr Antoni Maj, późniejszy wicedyrektor I Liceum.
1976
1 września 1976 - I Liceum Ogólnokształcące, jako pierwsze na Białostocczyźnie, wprowadza kształcenie w klasach o profilu ogólnym z rozszerzonym językiem angielskim.
1977
25 listopada 1977 - I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku otrzymuje imię Adama Mickiewicza. Jednocześnie obchodzone jest 200-lecie szkoły.
1979
14 września 1979 - Szkoła otrzymuje Medal Komisji Edukacji Narodowej za całokształt osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych.
1980
10 września 1980 - Liceum gości 31-osobową delegację nauczycieli japońskich z okręgu Nagaska.
1985
1 października 1985 - w Liceum zostaje zorganizowana, pierwsza w szkolnictwie ogólnokształcącym Białostocczyzny, pracownia informatyczna. Pracownia, której inicjatorem powstania i organizatorem był nauczyciel mgr Zdzisław Babicz, umożliwiała prowadzenie wówczas pozalekcyjnych zajęć nauczania podstaw informatyki.
1987
Listopad 1987 - podjęta zostaje współpraca z Kauno Adamo Mickevićiaus Vidurine Mokykla w Kownie (Litwa). Współ[raca ogniskowała się wokół osoby Adama Mickiewicza - patrona obu szkół. Strona litewska zawiesiła współpracę po odzyskaniu niepodległości przez Republikę Litewską.
Z inicjatywy wicedyrektora Zespołu Szkół, mgr Grażyny Złockiej-Korzeniewskiej, zostaje nawiązana współpraca z Liceo Sientifico Statale "Mariano IV" w Oristano (Włochy - Sardynia). Efektem tej współpracy były m.in. wyjazdy polskich grup do Włoch.
1988
15 września 1988 - pomieszczenia do zajęć wychowania fizycznego wzbogacają się o siłownię.
1990
1 lutego 1990 - w I Liceum rozpoczyna działalność klub szkolny, mający zadanie organizowania wychowania pozalekcyjnego młodzieży szkoły. Był on pierwszym klubem w średnim szkolnictwie ogólnokształcącym na Białostocczyźnie.
Zapoczątkowana zostaje współpraca Liceum z Van Maerlentlyceum w Eindhoven (Holandia).
1991
I Liceum podejmuje się uczestnictwa w 2-letnie programie "Projekt edukacji ekologicznej i badań terenowych w polskich szkołach z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego". Program był realizowany przez Krajowe Centrum Edukacji Biologicznej przy współpracy z British Council i Field Studiem Council. W pierwszej części programu brytyjscy nauczyciele z polskimi kolegami wypracowali wspólne metody pracy, natomiast w drugiej - uczniowie I Liceum pracowali przez okres 2 tygodni pod kierownictwem brytyjskiego nauczyciela Jonathana Odham. Przedmiotem zajęć odbywających się w terenie były problemy stanu i ochrony najbliższego środowiska przyrodniczego.
25 listopada 1991 - klubowi szkolnemu (w dniu Święta Szkoły) zostają przekazane pozyskane pomieszczenia, umożliwiając rozszerzenie pozalekcyjnej działalności młodzieży.
1993
10 listopada 1993 - I Liceum obejmuje patronat nad Jaszuńską Średnią Szkołą im. M. Balińskiego w Jaszunach (Litwa).
1994
Maj 1994 - I Liceum współorganizuje Międzynarodową Konferencję Szkół w Białymstoku. Wcześniej, bo w marcu 1993r. delegacja Liceum uczestniczyła w podobnej konferencji w Eindhoven(Holandia).
Zapoczątkowane zostają w Liceum, jako jedynej szkole na Białostocczyźnie, zajęcia ekonomii stosowanej w ramach programu "Młodzi przedsiębiorcy". Zajęcia są wspierane przez Fundację im. Stefana Batorego. Prowadzącym zajęcia jest mgr Tadeusz Mierzyński, wicedyrektor Zespołu Szkół.
Ministerstwo Edukacji Arabskiej Republiki Egiptu podejmuje delegację nauczycieli i uczniów I Liceum Delegacja ma również okazję poznać zabytki Egiptu.
Grudzień 1994 - I Liceum zostaje przyjęte do elitarnego Towarzystwa Szkół Twórczych skupiającego najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące.
1995
I Liceum zgłasza udział w programie "Debaty szkolne", prowadzonym przez Fundację Stefana Batorego. "Debaty szkolne" są programem umożliwiającym uczniom przyswojenie kultury dyskusji, wystąpień publicznych i walki na argumenty. W roku 1995/1996 pod kierunkiem koordynatora programu, wicedyrektor mgr Anny Zawadzkiej, odbyła się pierwsza ogólnopolska debata prowadzona przez szkolny Klub Myśli Politycznej.
I Liceum uzyskuje dostęp do Internetu poprzez łącze z Politechniką Białostocką.
1996
Październik 1996 - I Liceum angażuje się w realizację programu - European Studies Programme. Celem programu jest nawiązanie kontaktów młodzieży z różnych państw europejskich, wymiana poglądów w sposób multimedialny (poczta elektroniczna-komputerowa, poczta, fax, telefon) na różnorodne tematy, np. kultura, edukacja, środowisko naturalne, media itp. Możliwa jest również wymiana młodzieży. Młodzież poprzez program przygotowuje się do wkroczenia do wspólnej Europy, poznając wiedzę o obyczajowości, kulturze, prawodawstwie itd. różnych krajów. Program został zainicjowany przez Irlandię Północną i rozszerzył się niemal na całą Europę. Z Europy Środkowej program został na razie podjęty tylko przez Polskę, zaś Białostocczyznę reprezentowało tylko I Liceum Ogólnokształcące.
1997
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza uzyskuje 1. miejsce w rankingu białostockich szkół średnich, zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku i "Gazetę Wyborczą".
1998
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza uzyskuje 5. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Średnich SGH.
Pani dyrektor Grażyna Złocka- Korzeniewska została przewodniczącą Towarzystwa Szkół Twórczych.
2000
Październik 2000 - zostaje oddana do użytku nowa część szkoły.
W nowo wybudowanym skrzydle mieści się:
- pełnowymiarowa sala gimnastyczna,
- szatnie i zaplecze techniczne,
- biblioteka,
- pracownie komputerowe i sale lekcyjne.
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza uzyskuje 1. miejsce w rankingu białostockich szkół średnich, zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku i "Gazetę Wyborczą".
2001
Marzec 2001 - w szkole została utworzona sala muzealna poświęcona Marcie Skorko - Barańskiej.
2002
26 listopada 2002 - szkoła otrzymuje nowy sztandar ufundowany przez uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych Liceum.
2005
30 września 2005 - w pielgrzymce do Częstochowy tragicznie ginie 9 maturzystów. Na murze szkoły umieszczona jest tablica poświęcona Zmarłym.
2008
Powstaje Szkolne Muzeum Regionalne.
Po przebudowie starej sali gimnastycznej zostaje do użytku aula wykładowa na 180 miejsc.
2009
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza uzyskuje 7. miejsce w XI Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych "Perspektyw" i "Rzeczypospolitej".
2010
I LO w XII Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2010 zajęło 1. miejsce w województwie podlaskim i zostało laureatem 13. miejsca w Polsce.
W grudniu 2010 r. w naszej szkole odbyła się poświęcona wielokulturowości ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Liceów zrzeszonych w Towarzystwie Szkół Twórczych.
2011
I Liceum Ogólnokształcące zajmuje 1. miejsce w województwie podlaskim w XIII Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2011.
2012
I LO w XIV Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2012 zajęło 1. miejsce w województwie podlaskim i 23. miejsce w kraju.
Październik 2012 – wizyta młodzieży z izraelskiej szkoły Eynot Yarden High School w Amir w naszym liceum.
Z racji osiągnięcia ponadprzeciętnych wyników naszych laureatów w konkursach przedmiotowych programu Łowimy Talenty 2012/13 I LO znalazło się w gronie 23 szkół wyróżnionych Statuetką oraz Certyfikatem Szkoły Łowców Talentów, a w roku szkolnym 2013/14 – ponownie otrzymało Certyfikat Szkoły Łowców Talentów.
2013
I LO w XV Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2013 uplasowało się na 1. miejscu w województwie podlaskim i 14. miejscu w Polsce oraz otrzymało tytuł Złotej Szkoły 2013.
2014
I LO w XVI Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2014 zajęło 1. miejsce w województwie podlaskim i 31. miejsce w Polsce i otrzymało tytuł Złotej Szkoły 2014.
Nasz uczeń Maciej Hołubowicz zdobył złoty medal na 21. Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej.
2015
I LO w XVII Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2015 zajęło 1. miejsce w województwie podlaskim i 42. miejsce w Polsce oraz otrzymało tytuł Złotej Szkoły 2015.
Ogromny sukces naszych uczniów w XXII Olimpiadzie Informatycznej: zdobyli 2 złote medale i tytuły laureatów I miejsca, 1 srebrny medal i tytuł laureata II miejsca oraz 4 tytuły finalisty XXII OI.
Marzec – wizyta młodzieży z izraelskiej szkoły Eynot Yarden High School w Amir w naszym liceum.
I LO uzyskało wyróżnienie w IV edycji Rankingu IT- SZKOŁA w uznaniu działań na rzecz rozwijania kompetencji uczniów w zakresie technologii informacyjno- komunikacyjnych.
W wrześniu 2015 r. odbyły się uroczystości związane z jubileuszem dziesięciolecia działalności Grupy Teatralnej „Na skraju”.
2016
I LO w XVIII Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2016 zajęło 1. miejsce w województwie podlaskim i 42. miejsce w Polsce oraz otrzymało tytuł Złotej Szkoły 2016.
I LO uzyskało wyróżnienie w V edycji Rankingu IT- SZKOŁA w uznaniu działań na rzecz rozwijania kompetencji uczniów w zakresie technologii informacyjno- komunikacyjnych.
2017
I LO w XIX Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2017 zajęło: 1. miejsce w Białymstoku i na Podlasiu oraz 33. miejsce w Polsce, a także uzyskało "Złotą Tarczę" - znak najwyższej jakości szkoły.
I LO rozpoczęło realizację 2 dużych projektów edukacyjnych: „Droga do Podlaskiej Doliny Krzemowej” oraz „Przedmioty przyrodnicze kluczem do zawodów przyszłości...”.
Zainicjowano także dwuletni międzynarodowy projekt Erasmus Plus „Prozdrowotny styl życia z twoim telefonem komórkowym" we współpracy ze szkołami średnimi z Grecji i Włoch.
Marzec – wizyta młodzieży z izraelskiej szkoły Eynot Yarden High School w Amir w naszym liceum.
2018
I LO po raz kolejny zdobyło prestiżowy tytuł Złotej Szkoły 2018 w ogólnopolskim rankingu miesięcznika edukacyjnego Perspektywy, zajmując bardzo wysokie 45. miejsce w Polsce (na blisko 1500 klasyfikowanych szkół). W podrankingu szkół olimpijskich zajęło 22. miejsce w kraju.
Wizyta w I LO i na Podlasiu grupy uczniów z Grecji i Włoch, którzy wspólnie z I LO realizowały projekt Erasmus Plus .
15 października w naszym liceum odbyły się uroczyste miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej.
2019
Grudzień - szkolna drużyny Destination Imagination - „Less than 3” - gościła w Chinach, gdzie zajęła 2. miejsce i zdobyła tytułu wicemistrza Azjatyckiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination Pekin 2019 w wyzwaniu Instant Challenge oraz zajęła 6.miejsce w wyzwaniu Extreme Challenge.
Marzec - odwiedziny młodzieży z izraelskiej szkoły Eynot Yarden High School w Amir w naszym liceum.
2020
Styczeń - odbył się jubileuszowy XX obóz informatyczny ILOCAMP 2020 w Serwach.
Sierpień - działalność zakończyło Podlaskie Stowarzyszenie na rzecz Uzdolnionych, które działało przy I LO.
2 września - I LO było gospodarzem miejskiej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021.