Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku - Złota Szkoła 2017
Rzeczpospolita Polska

Wycieczki

z Kopernikiemz Prusemw świątecznym nastroju

9 grudnia 2015r. klasy 1f, 2a oraz po jednym uczniu z klas 1g i 2d, wraz ze swymi wychowawczyniami (p. prof. Wiolettą Zawadzką, p. prof. Barbarą Świętońską) oraz z p. prof. Anetą Kaliściak i ks. Sławomirem Dąbrowskim, miały przyjemność pojechać na wycieczkę do Warszawy. Celem naszej wycieczki było zgłębienie wiedzy o "Lalce" Bolesława Prusa i poznanie zakątków Warszawy, które Prus opisywał na kartach swej powieści. Wieczorem zaś czekała na nas uczta dla zmysłów - ­spektakl w teatrze.
Czytaj więcej...

Dwór w Krasnogrudziewewnątrz dworuHołnykładka

W dniach 4-6 grudnia 2015 r. dzięki uprzejmości oraz w towarzystwie p. prof. Anny Kamionowskiej i p. prof. Marii Luks  miałyśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach, które odbyły się na terenie Dworu Miłosza w Krasnogrudzie. Organizatorami całego zdarzenia była Fundacja „Pogranicze” i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Czytaj więcej...

dworekwarsztatyinstalacja29 października klasa III a wybrała się na wycieczkę do Krasnogrudy, miejscowości położonej niedaleko Sejn, nad jeziorem Hołny. Mieści się tu odrestaurowany dwór rodziny Czesława Miłosza, obecnie siedziba Międzynarodowego Centrum Dialogu, którego twórcą jest Fundacja Pogranicze.
bibliotekalitewska piosenkaDolina Issy 1
Czytaj więcej...

Zdjcie0323 Zdjcie0317  

Nasza podróż rozpoczęła się we środę, 28 października 2015 o godzinie 4.00. Około godziny 7:30 dotarliśmy do Świerku, gdzie znajduje się jedyny w Polsce czynny reaktor jądrowy służący do celów badawczych. Mieliśmy tam okazję wysłuchać niezwykle ciekawego i pouczającego wykładu na temat promieniowania. Za pomocą licznika Geigera-Müllera, służącego do detekcji promieniowania jądrowego, zbadaliśmy próbki skał i przedmiotów pochodzących z różnych zakątków świata. Poznaliśmy też odpowiedź na pytanie, dlaczego pod lotniskiem Okęcie w Warszawie urządzenie to wykryje dużo większe promieniowanie jonizujące niż w budynku oddalonym o kilkaset metrów od reaktora jądrowego.

Czytaj więcej...

Dnia 22 października 2015r.  klasy: 2c, 2d, 2i (oraz jeden uczeń z klasy 2a) wraz z nauczycielami: p. prof. Grażyną Dziergowską, p. prof. Marią Luks i p. prof. Barbarą Podlewską pojechały nay wycieczkę do Warszawy.
Spod szkoły wyruszyliśmy o poranku (przed 7:00) i po kilkugodzinnej podróży powitały nas pierwsze zabudowania stolicy. Skierowaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam, podzieleni na dwie grupy, zgłębialiśmy tajemnice historii Polski i największego zrywu niepodległościowego w XX wieku. Następnie udaliśmy się na krótki spacer po warszawskiej Starówce. Ostatnim punktem dnia były odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik, podczas których poznawaliśmy fizyczne prawa rządzące światem.
Ukontentowani i pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do Białegostoku. Już teraz czekamy na kolejny wspólny wyjazd, któremu będzie towarzyszyć równie wspaniała atmosfera.  

Joanna Roman, Jacek Wnorowski, Michał Kołodziej