Piątek 20 grudnia 2024 roku był wyjątkowy dla całej społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Tego dnia w bożonarodzeniowej atmosferze przeżywaliśmy Święto Szkoły, ponieważ nasz Patron urodził się w wigilię tego święta.
Uroczystość zaszczycili nauczyciele, pracownicy szkoły, delegacje wszystkich klas oraz zacni Goście powitani przez Panią Dyrektor naszej szkoły Ewę Mitułę:
Pani Agnieszka Krokos-Janczyło – Podlaski Kurator Oświaty
Pani Beata Laskowska - zastępca Podlaskiego Kuratora Oświaty
Pan Tomasz Klim, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku
Pan prof. dr hab. Robert Ciborowski – dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu, absolwent i przyjaciel naszej szkoły
Pan Marcin Lachowski – zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców.
Na początku nasi zacni Goście złożyli świąteczne życzenia społeczności szkolnej.
Żeby zrozumieć wyjątkowość naszej Szkoły, warto pamiętać o jej historii, która zaczęła się w 1777 roku, a wpływa też na czasy współczesne, ponieważ 200 lat później, czyli w 1977 roku, I LO otrzymało imię Adama Mickiewicza. Składa się na nią między innymi tradycja przyznawania Medali Diligentiae – za pilność. W roku szkolnym 2024/2025 został on przyznany przez Prezydenta Miasta Białegostoku Pana Tadeusza Truskolaskiego uczniowi Krzysztofowi Klimczukowi oraz jego nauczycielowi Panu prof. Pawłowi Andryszakowi.
I LO należy do różnych szanowanych organizacji: od 1968 r. jest stowarzyszona z UNESCO, a w 1994 roku została przyjęta do elitarnego Towarzystwa Szkół Twórczych skupiającego najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące.
W latach 2006-2020 działało u nas Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych, którego głównym celem była opieka nad szczególnie uzdolnionymi uczniami oraz wspieranie ich rozwoju.
Szkoła współpracuje obecnie z wyższymi uczelniami naszego miasta: Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Białostocką.
Angażujemy się też w międzynarodowe projekty, na przykład unijny program Erasmus Plus czy Światową Olimpiadę Kreatywności Destination Imagination.
Nasze liceum organizuje różne spotkania wyjazdowe. Zasłużoną renomą cieszą się prowadzone od 24 lat informatyczne ILO Campy. Trzykrotnie odbyły się obozy dla klas kreatywnych ILO Creativity Camp. Pierwszoklasiści zaś uczestniczą w obozach integracyjnych.
Od 19 lat kolejne roczniki naszych uczniów w Grupie Teatralnej „Na Skraju” rozwijają swoje teatralne pasje, wzbogacając życie szkoły i środowiska lokalnego.
Od lat nasza szkoła zajmuje czołowe miejsca w województwie oraz w kraju w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących otrzymując tytuł Złotej Szkoły i uzyskując „Złotą Tarczę” – znak najwyższej jakości szkoły.
Cała społeczność I LO z dumą słuchała o wyróżnieniach przyznanych naszym uczniom:
W listopadzie 2024 roku Hanna Kononiuk z klasy 2α odebrała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W ubiegłym roku szkolnym uzyskała najwyższą średnią dydaktyczną w naszej szkole - 6,00.
We wrześniu 2024 roku Prezydent Miasta Białegostoku przyznał uczennicom i uczniom I Liceum Ogólnokształcącego 39 stypendiów za wyniki i osiągnięcia w nauce i w dziedzinie twórczości artystycznej.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pani Dyrektor Ewa Mituła w uznaniu osiągnięć olimpiad i konkursów przedmiotowych przyznała trzydziestu ośmiu uczniom stypendia dyrektora szkoły.
Wśród uczniów, którym przyznano stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce za rok szkolny 2023/2024, znalazło się pięć osób z naszego liceum.
W I Liceum Ogólnokształcącym prowadzone są koła olimpijskie, liczne fakultety maturalne oraz zajęcia rozwijające uzdolnienia i zainteresowania uczniów.
Przykładem takich zajęć jest działający od pięciu lat w naszym liceum Żeński Chór Exactus, który ma na koncie sukcesy wojewódzkie i ogólnopolskie, a nawet laury międzynarodowe. Obecnie chór działa pod batutą Pani Wioletty Mirosławskiej i uświetnia uroczystości szkolne.
Uzdolniona młodzież przynosi dumę naszej szkole, osiągając sukcesy w zmaganiach szachowych. Drużyna szachowa I LO prowadzona przez Pana Czesława Spisaka czwarty rok z rzędu zdobyła tytuł Mistrza Białegostoku w szachach.
Także nasz Samorząd Uczniowski działa bardzo prężnie, organizując różne działania spajające społeczność szkolną, a także akcje charytatywne.
W tym roku szkolnym młodzież I Liceum zaangażowała się w Szkolny Budżet Partycypacyjny. Umożliwił on uczniom aktywny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących wydatków, co sprzyjało integracji społecznej i odpowiedzialności za wspólne dobro.
Tradycją naszej szkoły jest wybieranie co roku uczniów, którzy wcielają się w postać patrona I Liceum - Adama Mickiewicza oraz jego ukochanej - Maryli Wereszczakówny. Są to osoby, które towarzyszą nam podczas głównych uroczystości oraz reprezentują szkołę na zewnątrz. Kapituła konkursu do tej zaszczytnej funkcji wybrała w tym roku Amelię Jelską i Mateusza Gryszkę oraz Mykole Lakyte i Stanisława Kondrusika.
Z okazji Święta Szkoły wśród uczniów corocznie przeprowadzany jest plebiscyt, w którym wyłonieni zostają nauczyciele w czterech kategoriach. W tym roku zwyciężyli:
Nauczyciel Sprawiedliwy - Pani prof. Sylwia Wysocka.
Nauczycielem Najlepiej Tłumaczącym, Nauczycielem z Pasją oraz Belfrem Roku wybrano Pana prof. Pawła Andryszaka.
Pani Dyrektor Ewa Mituła i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Karol Kozłowski wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz statuetkę Adama Mickiewicza. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
Tradycją Szkoły jest także przyznawanie tytułu Ucznia Roku i Artysty Roku.
Honorowy tytuł Ucznia Roku otrzymał Krzysztof Klimczuk, zaś tytuł Artystki Roku - Martyna Roszkowska. Pamiątkowe grawertony wręczyła Pani Dyrektor Ewa Mituła, zaś laudacje na cześć wyróżnionych wygłosili opiekunowie merytoryczni - Pan prof. Paweł Andryszak i Pani prof. Aneta Kaliściak.
W uznaniu zaangażowania w pracę na rzecz szkoły w różnych dziedzinach Pani Dyrektor Ewa Mituła przyznała 5 stypendiów następującym uczennicom i uczniom:
Amelii Jelskiej, Julii Kowalewskiej, Mateuszowi Gryszko, Michałowi Suchowolcowi i Zbigniewowi Sadowskiemu.
Święto Szkoły to okazja do posłuchania dobrej muzyki i recytacji wybitnej poezji. W tym roku były to utwory naszego Patrona Adama Mickiewicza:
- „Sonet III” – recytowała Amelia Jelska, a na fortepianie towarzyszył jej Szymon Petelczyc, wykonując Poloneza As-dur op. 53 Fryderyka Chopina.
- Nokturn Es-Dur op. 9 nr 2 Fryderyka Chopina zagrała Yulia Zubareva.
Były też momenty humorystyczne:
- piosenkę pt. „Panicz i dziewczyna” z muzyką Jerzego Wassowskiego wykonali Martyna Roszkowska, Mateusz Gryszko i Szymon Petelczyc,
- wiersz pt. „Rękawiczka”, jako scenkę dramatyczną, zaprezentowali Julia Troc i Mateusz Gryszko.
Naszą uroczystość zakończył utwór „Wolność” Martyny Roszkowskiej w jej wykonaniu i przy akompaniamencie Szymona Petelczyca.
Na koniec Pani Dyrektor Ewa Mituła podziękowała osobom zaangażowanym w organizację dzisiejszego święta:
-
Pani wicedyrektor Marcie Grodzkiej oraz: Pani prof. Anecie Kaliściak, Pani prof. Małgorzacie Gołąbiewskiej-Konończuk i Panu prof Dariuszowi Andrejukowi za przygotowanie uroczystości,
• Amelii Jelskiej i Mateuszowi Gryszko za prowadzenie naszego święta
•Julii Troc, Mateuszowi Gryszko, Amelii Jelskiej, Szymonowi Petelczycowi, Martynie Roszkowskiej i Yulii Zubarevej za wzruszające występy artystyczne oraz Pani prof. Anecie Kaliściak za opiekę nad artystami
• Pani prof. Edycie Żywickiej za przygotowanie plebiscytu na Belfra Roku
• Panu prof. Pawłowi Andryszakowi i Pani prof. Anecie Kaliściak za ciepłe słowa o uczniach uhonorowanych tytułami i Ucznia Roku i Artysty Roku
• Panu prof. Antoniemu Świetlickiemu za przygotowanie pocztu sztandarowego oraz Weronice Abramowicz, Natalii Guszczyn i Szymonowi Kozłowskiemu, a także Patrycji Dernowskiej, Michalinie Charubin i Marcinowi Rauba wchodzącym w skład pocztu.
• Julii Kowalewskiej, Mykole Lakyte, Stanisławowi Kondrusikowi, Michałowi Suchowolcowi i Karolowi Kozłowskiemu za asystowanie
• dyrygentce Pani Wioletcie Mirosławskiej i chórzystkom chóru Exactus za wykonanie hymnu oraz kolęd
• Zbigniewowi Sadowskiemu i Szymonowi Petelczycowi za asystę techniczną
• Pani Małgorzacie Supińskiej i Annie Malinowskiej za wykonanie fotografii
• Panu kierownikowi Markowi Tuchlińskiemu za pomoc techniczną.
WIĘCEJ FOTOGRAFII
I JESZCZE WIĘCEJ FOTOGRAFII
Dziękujemy naszym Gościom za udział w uroczystości
i wspólne świętowanie w naszym liceum.
Do zobaczenia za rok!