Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

Piątek 13 marca 2015 roku okazał się bardzo udanym dniem dla młodzieży I LO, która wzięła udziałł w spotkaniu z uczniami izraelskiej szkoły EynotYarden w Amir. Około 200 uczniów z obu krajów uczestniczyło w integracyjnych warsztatach prowadzonych w siedmiu grupach przez naszych nauczycieli języka angielskiego.
1 2 3
Od początku atmosfera spotkania sprzyjała nawiązywaniu nieformalnych kontaktów, które osiągnęły apogeum na sali gimnastycznej. Tym razem zajęcia sportowe zostały przygotowane przez stronę izraelską. Młodzież działała w grupach mieszanych narodowościowo. Każda grupa miała ubrania określonego koloru, np. zielonego, niebieskiego czy różowego. Poszczególne grupy miały wyznaczone zadania, np. rzuty piłką z gąbki czy stworzenie ludzkiej piramidy. Jednak bardzo szybko młodzież obu krajów spontanicznie rozpoczęła taniec zainicjowany przez Izraelczyków oraz odtańczyła tzw. belgijkę pokazaną przez polskich uczniów.

ScanImage53 

Nasi nauczyciele wychowania fizycznego dzielnie służyli pomocą, zwłaszcza przy zapewnieniu odpowiedniej oprawy muzycznej tych wyjątkowych zajęć ruchowych. Następnie młodzież posiliła się słodkościami. Pożegnaliśmy się w auli, w doskonałych nastrojach, przy pieśniach wykonanych w języku jidysz przez Elzbietę Zajko (uczennicę I LO) z akompaniamentem kolegów ze Szkoły Muzycznej: Kamila Pomykały - na klarnecie - i Szczepana Szubzdy - na akordeonie. Oficjalne przemówienia pani dyrektor Grażyny Złockiej-Korzeniewskiej oraz jednej z izraelskich uczennic zamknęły niezwykle udane, już szóste spotkanie młodzieży polsko-izraelskiej w I LO. Część polskich uczniów pojechała z grupą izraelską na wspólną wycieczkę do Tykocina, gdzie zwiedziła synagogę-muzeum, a także do Łopuchowa. W 1941 roku w pobliskim lesie naziści dokonali mordu na tykocińskich Żydach. W tym smutnym miejscu młodzież obu szkół uczciła pamięć pomordowanych pieśnią wykonaną przez uczennicę izraelską oraz specjalną kompozycją odegraną na trąbce przez uczennicę naszego liceum.

Pożegnaliśmy się przy autokarach, ale wierzymy, że „spotkamy się za rok w Jerozolimie”, jak mawiają Izraelczycy.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które pomogły przy organizacji i podczas przebiegu spotkania.
Bez nich nie byłoby tak wspaniale.

    Koordynator spotkań mgr Anna Buchowska