W dniach 11-13 grudnia odbyły się 16. Białostockie Dni Zamenhofa – największa impreza esperancka w mieście urodzin twórcy międzynarodowego języka. Przeważająca część obchodów pierwszych dwóch dni miała miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Nasza szkoła na weekend zamieniła się w stolicę esperanto, goszcząc w swoich murach mieszkańców innych miast, jak i przyjezdnych zza granicy.
Impreza rozpoczęła się w piątek o 17:00 od pokazu tańców w wykonaniu pań z Akademii Plus 50. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na zakładkę do książki. Laur zwycięstwa przypadł Tomaszowi Dziemiańczukowi z VII LO, a kopie zwycięskiej zakładki rozdano wszystkim obecnym w klubie szkolnym. Kolejnymi punktami programu były: prezentacja fotografii podlaskich krain autorstwa Anny Worowskiej (przy nastrojowej muzyce i poezji pana Jana Leończuka) oraz wieczorek liryki Raymonda Schwarza. Dzień zamknął pokaz niedawno wydanej książki „Mi inventas la mondon” ("Obmyślam świat") – tomiku wierszy Wisławy Szymborskiej przetłumaczonego na esperanto, który poprowadziła sama tłumaczka – pani Lidia Ligęza. Uczestnikom dopisywał humor, śpiewali radosne piosenki i dyskutowali - tylko w esperanto.
Dzień drugi otworzył wykład Niny Petuchowskiej „Kopiści z białostockiego getta”. Następnie Konrad Andrzejuk zrelacjonował swój wyjazd do Korei Północnej. Ten, jak i wcześniejsze wykłady, zostały wygłoszone jedynie w esperanto. Dzieci z przedszkola nr 52 przy ulicy Waszyngtona zaprezentowały swoją znajomość esperanto nabywaną w ramach dodatkowych zajęć. Nicola Ruggiero opowiedziała o literaturze esperanckiej, a Sara Spanò i Francesco Maurelli pochylili się nad tematem „Zamenhof i nasze organizacje dzisiaj: niepokorne prowokacje i zastanawiające ślady”.
Jednym z najważniejszych punktów było złożenie kwiatów pod popiersiem Ludwika Zamenhofa przy ulicy Malmeda. Delegacje I Liceum Ogólnokształcącego i Białostockiego Towarzystwa Esperantystów po uczczeniu twórcy esperanto stanęły, wraz z obecnymi gośćmi, do grupowego zdjęcia. Następnie obecni udali się na mszę świętą odprawianą w esperanto. Po powrocie w mury ILO zabrzmiała radiostacja esperancka, za którą odpowiadał pan Stanisław Dobrowolski. Uroczystym zwieńczeniem drugiego dnia okazała się degustacja tortu urodzinowego Ludwika Zamenhofa. W niedzielę uczestnicy udali się na wycieczkę „Od Tykocina do Knyszyna, czyli królewskie miasta Zygmunta Augusta”. Tym akcentem 16. Białostockie Dni Zamenhofa dobiegły końca.
I Liceum Ogólnokształcące szczególnie zaangażowało się w organizację imprezy. P. prof. Andrzej Zejdler, jako wiceprezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, dołożył wszelkich starań, aby obchody miały należyty przebieg. W organizacji uroczystości pomagali również uczniowie: Weronika Wiktoria Stanczewska z klasy Ie, Maria Suprunowicz i Karolina Żylińska z klasy If, Mateusz Cymbor z klasy I g, Adam Szymborewicz i Bartek Dudel z Ic oraz uczniowie klasy IId: Vincent Chociej, Patryk Pilcicki i Jacek Wnorowski.
Dziękujemy wszystkim za pomoc, a uczestnikom za liczną obecność i już teraz zapraszamy za rok.