Aleksandra Perkowska, Zuzanna Sieńko, Daniel Jarmoc i Kamil Suska z klasy 2a pod opieką p. prof. Barbary Świętońskiej reprezentowali naszą społeczność szkolną w sobotę 27 lutego na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Nasza szkoła jest zapraszana na centralne uroczystości od 2012 roku.
W hołdzie torturowanym i zamęczonym w okresie terroru komunistycznego nasza delegacja złożyła kwiaty i znicze przy ścianie więzienia na Rakowieckiej pod tablicą: „W okresie PRL w więzieniu tym zostali zamordowani…” i wymieniającą 283 więźniów politycznych zamordowanych w więzieniu mokotowskim: m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego i generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”.
Poczet sztandarowy I LO wziął udział w głównych uroczystościach pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, który ma kształt platformy załadowanej krzyżami łacińskimi i prawosławnymi, macewami i muzułmańskimi nagrobkami oraz podkładami kolejowymi z nazwami miejsc kaźni Polaków w ZSRR. Uroczystości rozpoczęto od zapalenia znicza. Pełniący obowiązki szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że Żołnierze Wyklęci byli "wyklęci" przez władzę komunistyczną, ale nigdy przez naród; że żołnierze, składając w czasie II wojny światowej przysięgę na wierność Rzeczpospolitej, uznali, iż muszą być wierni Polsce i słowom przysięgi także po roku 1945.
W czasie uroczystego obiadu nasi przedstawiciele mieli okazję spotkać się z zaprzyjaźnionymi Żołnierzami AK- Łagiernikami z Białorusi.