Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

KREATYWNE ILO

Klasy humanistyczne (1a, 2a, 3a) w piątek 23 września miały możliwość wzięcia udziału w niecodziennej lekcji historii. Nasza szkoła była gospodarzem debaty ekspertów –badaczy historii w ramach projektu "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Białymstoku – Brama na Wschód", realizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu „Fontis et Futura” dotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jej tematem było „Wspólne dziedzictwo ziem północno- wschodnich II Rzeczypospolitej (nauka i popularyzacja). Debata ekspertów”. Wysłuchaliśmy debaty tuzów naukowych z Polski, Białorusi i Litwy: dr hab. Joanny Gierowskiej-Kałłaur (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN), dr hab. Aliaksandera Smalianczuka (Instytut Slawistyki PAN), prof. dr hab. Eugeniusza Mironowicza (Instytut Historii i Nauk Politycznych UwB), dr hab. Krzysztofa Buchowskiego (Instytut Historii i Nauk Politycznych UwB), dr Jana Sienkiewicza (badacz z Wilna) i Andrzeja Waszkiewicza (Grodno). Moderatorami byli: Agnieszka Romaszewska-Guzy (Białystok, Warszawa) i prorektor prof. UwB dr hab. Wojciech Śleszyński. Gościem honorowym był Konsul Generalny RP w Grodnie- Jarosław Książek. Historycy opowiadali o specyfice pracy w archiwach, trudnościach z pozyskaniem i interpretowaniem materiałów, ale i o satysfakcji z ustaleń służących obiektywizacji historii. Zwracali uwagę na potrzebę tworzenia wspólnej historii w odniesieniu do ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, odwoływali się do anegdot historycznych.

Z zaproszenia na naszą niecodzienną lekcję skorzystały także grupki uczniów z II LO, III LO i IV LO pod opieką nauczycieli.