Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

 

Samorząd Uczniowski naszego liceum, przy wsparciu p prof. Wioletty Zawadzkiej i p. prof. Katarzyny Gromady, postanowił wnieść akcent Sienkiewiczowski do codzienności I LO i 5 października, w auli naszej szkoły, w ramach otrzęsinowych zmagań, uczniowie klas pierwszych wzięli udział w teście wiedzy o twórczości Henryka Sienkiewicza.

Każda klasa wyznaczyła swoich reprezentantów, którzy wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą dzieł Sienkiewicza, odpowiadając na szalenie trudne pytania dotyczące „Krzyżaków”, „Quo vadis” i „Potopu”. Z krzyżowego ognia pytań zadawanych przez przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego – czarującego jak zawsze Karola Popławskiego z 3h - z ogromnym sukcesem wydostała się drużyna klasy 1g. Wszystkim uczestnikom gorąco kibicowała rozentuzjazmowana publiczność, wspierając swoich reprezentantów oklaskami i wesołymi okrzykami. Gdy już pogratulowaliśmy klasie 1g, w auli pojawili się niecodzienni goście. Byli nimi przedstawiciele Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego z Tykocina: p. Karol Kramkowski i p. Jerzy Piotr Rojecki. Panowie wystąpili w strojach z epoki, opowiadając o swoich zainteresowaniach historią XVI i XVII wieku. W należytym skupieniu wysłuchaliśmy ich opowieści o XVII-wiecznych strojach, broni, a także obejrzeliśmy krótkie filmy z rekonstrukcji bitew, np. pod Tykocinem. Dzięki opowieściom naszych Gości poczuliśmy się tak, jakby cofnął się czas… Dotknęliśmy żywej historii i chyba zaczęliśmy rozumieć zainteresowanie Henryka Sienkiewicza wiekiem XVII…

Dzień Sienkiewiczowski w naszej szkole przeszedł już do historii, ale będziemy go pamiętać jeszcze długo, długo… Ku pokrzepieniu serc.

Pragniemy przypomnieć, że Sejm RP ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by „oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości.” W maju tego roku obchodziliśmy 170. rocznicę urodzin pisarza, a w listopadzie mija 100 lat od jego śmierci.

Karol Popławski 3hdrużyny 1drużyny 2drużyny 3publicznośćklasa 1gIMG 4003IMG 4009IMG 4011IMG 4015IMG 4028IMG 4023