W piątek 17 marca o godzinie 19:00 w białostockim Domu Kultury "Śródmieście" kilkoro uczniów klasy 1a i 2d z grupy ILO na tropie prowadzonej przez p. prof. Barbarę Świętońską uczestniczyło w spotkaniu prowadzonym przez panią Annę Dąbrowska "Moesowie. Zapomniany świat fabrykantów".
Opowiedziana w sposób niezwykle barwny i ciekawy historia dotyczyła fabrykanckiej rodziny Moesów żyjących w XIX wieku, którzy stworzyli w Choroszczy jeden z największych ośrodków przemysłowych w okolicy Białegostoku. Przedstawicielem rodu pochodzącego z Nadrenii był Christian August Moes i to dzięki swojej pracowitości i wytrwałości w działaniu doszedł do znacznego majątku, który nie został zaprzepaszczony przez jego dwóch potomków, ale nawet pomnożony. Warto wiedzieć, iż wytworzone w Choroszczy tkaniny wełniane zdobywały medale na licznych wystawach, a sprzedawano je w Warszawie, a nawet w Moskwie, Petersburgu i na Dalekim Wschodzie. Nazwisko Moes wielokrotnie pojawiało się w miejscowej prasie na początku XX wieku także z powodu filantropii: utrzymali w Choroszczy dwie szkoły i straż pożarną, a także działalności społecznej: byli radnymi miejskimi Białegostoku, honorowymi sędziami pokoju, przewodniczącymi zarządu białostockiej szkoły handlowej.
Co ciekawe, tereny należące niegdyś do Moesów obecnie są terytorium szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, a budynki tam się znajdujące są właśnie pamiątkami po owym znakomitym rodzie.
Opr. Katarzyna Sidorczuk, Katarzyna Targońska, kl. 2d