Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

KREATYWNE ILO

W dniach 1-3 marca 2019 uczniowie klasy 1a: Paula Olszańska, Samanta Sikora, Zuzanna Zamojtuk i Krzysztof Pruszyński wraz z mentorką i jednocześnie wychowawczynią p.prof. Barbarą Świętońską brali udział w Krakowie w zajęciach projektu Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw.

Warto przypomnieć, że nasze liceum jako jedyna szkoła na Podlasiu, Warmii i Mazurach została zaproszona przez Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego do udziału w tym projekcie.

W piątek nasza grupa, poszerzając wiedzę historyczną dotarła do Muzeum-podziemia Rynku Głównego oglądając prawdziwe pozostałości starych ulic i osad, trójwymiarowe projekcje budowli, cmentarzysko sprzed tysiąca lat i miała okazję ... zważyć się na średniowiecznej wadze; następne do obejrzenia były witraże Mehoffera w kościele franciszkańskim, krakowski kościół Il Gesu, najstarszy w Krakowie wczesnopiastowski kościół św. Andrzeja, umocnienia obronne. Dzień zakończył się doskonałym erudycyjnie i metodologicznie warsztatem dra Bartosza Kwiecińskiego o twórczości Andrzeja Wajdy.

W sobotę uczestnicy mieli niesamowitą okazję spotkania i wysłuchania opowieści Pani Marii Nowak, odznaczonej medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przybliżonej przez córkę – Krystynę, która pokazała nam kilka relikwii rodzinnych.

Po południu nasi uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami w poszukiwaniu archiwaliów, książek, artykułów i ich krytycznego wykorzystania. Przedstawili swój projekt: metodologicznie odtworzony i skonstruowany życiorys i warunki bytowe państwa Skalskich z Białegostoku - odznaczonych Medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Był on ubogacony wieloma slajdami ukazującymi pozyskane źródła.

Zaprezentowali też doskonały audiobook dla dzieci pt. Każdy chce żyć opowiadający trudną historię ratowania Żydów widzianą oczyma Halinki Skalskiej - córki i Hanki Grynberżanki  - jednej z uratowanych.

Zajęcia projektowe zwieńczyły świetne warsztaty z p.dr Łucją Piekarską-Tutaj i kuratorskie oprowadzanie p. Magdaleny Zych po wstrząsającej wystawie "Zza bliska" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Projekt 1a w Krakowie prezentacjaProjekt 1a w Krakowie 2Projekt 1a w Krakowie 3Projekt 1a w Krakowie 4Projekt 1a w Krakowie 5