Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

Od 14 do 17 maja 2019 r. Małgorzata Adamczyk z klasy 1a, finalistka IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego “W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbruck”, wraz z p. prof. Barbarą Świętońską uczestniczyły w wyjeździe studyjnym do “Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrück” w Niemczech.

Wizyta rozpoczęła się wieczornym piątkowym spotkaniem przy jeziorze - miejscu, do którego wrzucano prochy Więźniarek - krótkim wprowadzeniem i wspólną modlitwą.

W sobotę, 15 maja, uczestnicy wyjazdu poznali historię obozu Ravensbrück. Zwiedzili budynek komendatury i znajdującą się w nim wystawę stałą, dom komendanta oraz teren obozu koncentracyjnego, szwalni, miejsca straceń i krematorium. Złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach szczególnie ważnych dla wszystkich Polaków, m.in. pod tablicą upamiętniającą czterdzieści tysięcy Polek, które znalazły się w Ravensbrück.

Niedziela rozpoczęła się od mszy świętej w Bazylice św. Jana Chrzciciela w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg. Następnie grupa udała się do Berlina, gdzie rozpoczęło się zwiedzanie miasta. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć najważniejsze miejsca, m.in. Więzienie Plötzensee, Muzeum – Topografia Terroru zlokalizowane w miejscu budynków, które w czasie nazistowskich Niemiec od 1933 r. do 1945 r. były siedzibami głównymi Gestapo i SS, Reichstag i Bramę Brandenburską oraz pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Tego dnia odwiedzono również cmentarz w pobliskim miasteczku Furstenberg, gdzie zapalone zostały znicze na mogiłach pochowanych tu Polek.

Współczucie, bezradność, smutek, żal- to uczucia, które dotknęły serca uczestników na widok obozu w Ravensbrück. Wyjazd był czasem niezwykłej, żywej lekcji historii, chwilami zadumy i refleksji, wzruszeń i ogromnych emocji. Był także czasem spędzonych wspólnie chwil w gronie nowych przyjaciół i znajomych. Organizatorzy zorganizowali kino letnie, a wieczorne śpiewy przy dźwiękach gitary po raz kolejny stały się mostem pokoleń – śpiewano głośno pieśni patriotyczne, m.in. „Mury” i „Warszawiankę”.

Miejsce rozstrzeliwań więźniarekZwiedzanie terenu obozuTeren obozuButy więźniarekEksponaty w Muzeum walecEksponaty w Muzeum 1Tablica poświęcona dzieciomRóże pamięciPomnikMłodzież uczestnicy wyjazduMiejsce Kaźni więzienie gestapoW Berlinie