Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

 

Między 14 a 18 kwietnia 2023 r. nasza szkoła podejmowała wyjątkowych gości. Grupa 13 izraelskich uczniów zamieszkała z rodzinami naszych uczniów uczestnicząc w międzynarodowym spotkaniu młodzieży zainicjowanym i sfinansowanym przez Prezydentów miasta Białegostoku, Pana Tadeusza Truskolaskiego i Pana Rafała Rudnickiego oraz Panią Yaelę Maklis, burmistrz partnerskiego miasta Yehud.

Grupie izraelskiej towarzyszyło dwóch nauczycieli, dyrektor szkoły oraz radny.

Izraelczycy przyjechali do Białegostoku w piątek wieczorem i od razu udali się do polskich rodzin, których stali się tymczasowymi członkami.

Sobotę rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych, poprowadzonych przez p. prof. Barbarę Kurianiuk, dzięki którym cała grupa polsko-izraelska bardziej się poznała i zintegrowała.
Następnie odbyła się oficjalna ceremonia powitalna. Przemówił Pan prezydent Tadeusz Truskolaski oraz Pani burmistrz Yaela Maklis, a także dyrektorzy szkół: Pani Ewa Mituła i  Pan Zadok Yarimi.

Wizyta Izraelczyków 2Wizyta Izraelczyków 3Wizyta Izraelczyków 5Wizyta Izraelczyków 7Wizyta Izraelczyków 6aWizyta Izraelczyków 4

Nasi nieocenieni uzdolnieni artystycznie uczniowie uświetnili uroczystość oprawą muzyczną: Maja Dąbrowska (4m1) oraz Martyna Roszkowska (2f) zaśpiewały trzy piosenki, w tym dwie w języku jidysz. Na pianinie akompaniował Szymon Petelczyc (2e).
Młodzież obu szkół przedstawiła swoje kraje, miasta i szkoły za pomocą prezentacji multimedialnych, mogła również zobaczyć film nakręcony przez uczennice klasy If: Martynę Auron-Górską, Alicję Szczepurę oraz Katarzynę Śliwowską o żydowskich szkołach w przedwojennym Białymstoku.
Uczniowie oprowadzili izraelskich gości po naszej szkole. Nauczyciele pokazali wszystkie interesujące zakątki nauczycielom i politykom: sale lekcyjne, salę gimnastyczną, bibliotekę, muzeum szkolne oraz gabinet pani dyrektor. Goście, którzy na co dzień doświadczają upałów, byli zachwyceni tym, jak wygląda i jak utrzymana jest nasza szkoła. Często też zachwycali się dżdżystą pogodą i rześkim powietrzem w naszym regionie.

Ostatnim wspólnym punktem sobotniego programu było zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru, które było chwalone za nowoczesność i profesjonalizm.

Wizyta Izraelczyków 9Wizyta Izraelczyków 8Wizyta Izraelczyków 10Wizyta Izraelczyków 11Wizyta Izraelczyków 12Wizyta Izraelczyków 13

W niedzielę nasza grupa pojechała wycieczkę do Supraśla. Zwiedzaliśmy Muzeum Ikon oraz wzięliśmy udział w warsztacie w Muzeum Druku. Każdy uczestnik wydrukował sobie pamiątkową zakładkę. Spacerowaliśmy bulwarami wzdłuż rzeki.

Poranny poniedziałek spędziliśmy w szkole. Kolejne warsztaty integracyjne poprowadziła wicedyrektor Marta Grodzka. Następnie młodzież wzięła udział w warsztacie kreatywności poprowadzonym przez prof. Pawła Andryszaka. Polsko-izraelskie grupy uczniów uczyły się współpracy budując konstrukcje z drewnianych patyczków oraz budując niezatapialne statki. Następnie uczniowie z klasy 2e: Paweł Wypych i Dawid Chwaszczewski, pod opieką prof. Andrzeja Zejdlera, przeprowadzili lekcję języka esperanto. Pizza na lunch w szkole również stanowiła dodatkową atrakcję dnia. Po południu zwiedzaliśmy Białystok z uwzględnieniem pozostałości kultury żydowskiej. Przewodnikiem był pan Tomasz Wiśniewski, który pozwolił nam obejrzeć także społeczne Muzeum Żydów (otwarcie muzeum nastąpi w maju).

Dzień zakończyliśmy pożegnalnym przyjęciem w szkole, z domowym jedzeniem przygotowanym przez polskie rodziny, wyklejaniem pamiątkowych plakatów, śpiewaniem karaoke oraz grupowymi tańcami.

Ostatniego dnia w ramach obchodów Dnia Pamięci o Holokauście pojechaliśmy na wycieczkę edukacyjną do Treblinki, Tykocina i Łopuchowa.

Przez kilka dni pobytu młodzież bardzo się ze sobą zaprzyjaźniła i wylała morze łez przy pożegnaniu. Z pewnością nawiązały się trwalsze przyjaźnie.
W czerwcu czeka nas rewizyta w Izraelu.

Bardzo dziękujemy wszystkim Osobom, które przyczyniły się do sukcesu wizyty.

Koordynatorki projektu:

p. Anna Buchowska i p. Anna Maria Grochowska