Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

 

Piątek 22 grudnia 2023 roku był wyjątkowy dla całej społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Tego dnia w bożonarodzeniowej atmosferze przeżywaliśmy Święto Szkoły, ponieważ nasz Patron urodził się w wigilię tego święta.

Uroczystość zaszczycili nauczyciele, pracownicy szkoły, delegacje wszystkich klas oraz zacni Goście powitani przez Panią Dyrektor naszej szkoły Ewę Mitułę:

Pan dr Tadeusz Andrzej Mosiek – starszy wizytator – opiekun naszej szkoły z ramienia organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

Pani Wiesława Ćwiklińska – dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku,

Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu w Białymstoku Pan prof. dr hab. Robert Ciborowski – absolwent i przyjaciel naszej szkoły,

Pani Agata Kumpiałowska – dyrektor Biura Audytu Wewnętrznego Urzędu Miejskiego w Białymstoku,

Pani Grażyna Złocka – Korzeniewska – dyrektor I Liceum w latach 1990 – 2015,

Pani Barbara Kalinowska – dyrektor X LO im. Wisławy Szymborskiej w Białymstoku,

Pani Małgorzata Kleszczewska – dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa w Białymstoku.

Święto Szkoły 2023 6Święto Szkoły 2023 8Święto Szkoły 2023 9

Uroczystość rozpoczął krótki wykład Pana prof. dr. hab. Roberta Ciborowskiego pt. „Co warto wiedzieć”, poświęcony pojęciu wolności w kontekście zmieniającej się na naszych oczach koncepcji wiedzy i rozumienia roli nauki w dynamicznie rozwijającym się świecie. Z pewnością warto skorzystać z rad naszego Gościa: zagłębiać się w ważne, wzbogacające wyobraźnię i poszerzające horyzonty teksty literackie, a ponadto wątpić raczej niż powtarzać pewniki.

Żeby zrozumieć wyjątkowość naszej Szkoły, warto pamiętać o jej historii, która zaczęła się w 1777 roku, a wpływa też na czasy współczesne, ponieważ 200 lat później, czyli w 1977 roku, I LO otrzymało imię Adama Mickiewicza. Składa się na nią między innymi tradycja przyznawania Medali Diligentiae – za pilność. W roku szkolnym 2023/2024 został on przyznany przez Prezydenta Miasta Białegostoku Pana Tadeusza Truskolaskiego uczniowi Krystianowi Czołpińskiemu oraz jego nauczycielce Pani prof. Marcie Czernik.

I LO należy do różnych szanowanych organizacji: od 1968 r. jest stowarzyszona z UNESCO, a w 1994 roku została przyjęta do elitarnego Towarzystwa Szkół Twórczych skupiającego najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące.

W latach 2006-2020 działało u nas Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych, którego głównym celem była opieka nad szczególnie uzdolnionymi uczniami oraz wspieranie ich rozwoju.

Szkoła współpracuje obecnie z wyższymi uczelniami naszego miasta: Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Białostocką.

Angażujemy się też w międzynarodowe projekty, na przykład unijny program Erasmus Plus czy Światową Olimpiadę Kreatywności Destination Imagination.

Nasze liceum organizuje różne spotkania wyjazdowe. Zasłużoną renomą cieszą się prowadzone od 23 lat informatyczne ILO Campy. Dwukrotnie odbyły się obozy dla klas kreatywnych ILO Creativity Camp. Pierwszoklasiści zaś uczestniczą w obozach integracyjnych.

Od 18 lat kolejne roczniki naszych uczniów w Grupie Teatralnej „Na Skraju” rozwijają swoje teatralne pasje, wzbogacając życie szkoły i środowiska lokalnego.

Od lat nasza szkoła zajmuje czołowe miejsca w województwie oraz w kraju w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących otrzymując tytuł Złotej Szkoły i uzyskując „Złotą Tarczę” – znak najwyższej jakości szkoły.

Cała społeczność I LO z dumą słuchała o wyróżnieniach przyznanych naszym uczniom:

W listopadzie 2023 roku Szymon Kozłowski z klasy 2d odebrał Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W ubiegłym roku szkolnym uzyskał najwyższą średnią dydaktyczną w naszej szkole - 6,00.

Czworo naszych uczniów otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2022/2023. Są to Bartosz Dąbrowski, Mateusz Polakowski, Eliza Borowska i Michał Sztachelski.

22 września 2023 roku Prezydent Miasta Białegostoku przyznał uczennicom i uczniom I Liceum Ogólnokształcącego 35 stypendiów za wyniki i osiągnięcia w nauce, za innowacyjną myśl techniczną oraz w dziedzinie twórczości artystycznej.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pani Dyrektor Ewa Mituła w uznaniu osiągnięć olimpiad i konkursów przedmiotowych przyznała trzydziestu dwóm uczniom stypendia dyrektora szkoły.

Wśród uczniów, którym przyznano stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce za rok szkolny 2022/2023, znalazło się dwanaście osób z naszego liceum.

W I Liceum Ogólnokształcącym prowadzone są koła olimpijskie, liczne fakultety maturalne oraz zajęcia rozwijające uzdolnienia i zainteresowania uczniów.

Przykładem takich zajęć jest działający od czterech lat w naszym liceum Żeński Chór Exactus, który ma na koncie sukcesy wojewódzkie i ogólnopolskie, a nawet laury międzynarodowe. Obecnie chór działa pod batutą Pani Izabeli Jagłowskiej i uświetnia uroczystości szkolne.

Święto Szkoły 2023 4Święto Szkoły 2023 3Święto Szkoły 2023 18

Uzdolniona młodzież przynosi dumę naszej szkole, osiągając sukcesy w zmaganiach szachowych. Drużyna szachowa I LO prowadzona przez Pana Czesława Spisaka trzeci rok z rzędu zdobyła tytuł Mistrza Białegostoku w szachach.

Także nasz Samorząd Uczniowski działa bardzo prężnie, organizując różne działania spajające społeczność szkolną, a także akcje charytatywne.

Tradycją naszej szkoły jest wybieranie co roku uczniów, którzy wcielają się w postać patrona I Liceum - Adama Mickiewicza oraz jego ukochanej - Maryli Wereszczakówny. Są to osoby, które towarzyszą nam podczas głównych uroczystości oraz reprezentują szkołę na zewnątrz. Kapituła konkursu do tej zaszczytnej funkcji wybrała w tym roku Amelię Jelską i Mateusza Gryszkę oraz Julię Kowalewską i Michała Suchowolca.

Święto Szkoły 2023 14Święto Szkoły 2023 15

Z okazji Święta Szkoły wśród uczniów corocznie przeprowadzany jest plebiscyt, w którym wyłonieni zostają nauczyciele w czterech kategoriach. W tym roku zwyciężyli:

Nauczyciel Najlepiej Tłumaczący - Pani prof. Małgorzata Pawłowska-Leoniuk.

Wyróżnienie w kategoriach Nauczyciel Sprawiedliwy i Nauczyciel z Pasją zdobyła Pani prof. Edyta Żywicka.

Nauczycielem Sprawiedliwym, Nauczycielem z Pasją oraz Belfrem Roku wybrano Pana prof. Pawła Andryszaka.

Święto Szkoły 2023 16Święto Szkoły 2023 17Święto Szkoły 2023 19

Pani Dyrektor Ewa Mituła i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Patryk Toczko wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz statuetkę Adama Mickiewicza. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Tradycją Szkoły jest także przyznawanie tytułu Ucznia Roku i Artysty Roku.

Honorowy tytuł Uczennicy Roku otrzymała Eliza Borowska, zaś tytuł Artysty Roku - Szymon Petelczyc. Pamiątkowe grawertony wręczyła Pani Dyrektor Ewa Mituła, zaś wierszowane laudacje na cześć dwojga wyróżnionych wygłosiła wychowawczyni Pani prof. Katarzyna Zawadzka-Gromada.

Święto Szkoły 2023 20Święto Szkoły 2023 21

W uznaniu zaangażowania w pracę na rzecz szkoły w różnych dziedzinach Pani Dyrektor Ewa Mituła przyznała 10 stypendiów następującym uczennicom i uczniom:

Adamowi Bęcłowiczowi, Natalii Ignatowicz, Igorowi Jatelowi, Amelii Jelskiej, Julii Prokopczyk, Elizie Rogowskiej, Marcie Smolej, Michałowi Suchowolcowi, Patrykowi Toczko i Zbigniewowi Sadowskiemu.

Serdeczne gratulacje!

Święto Szkoły 2023 22Święto Szkoły 2023 23

Święto Szkoły to okazja do posłuchania dobrej muzyki i recytacji wybitnej poezji. W tym roku były to utwory naszego Patrona Adama Mickiewicza:

  • „Do M” Adama Mickiewicza – recytował Mateusz Gryszko, a na fortepianie towarzyszyła mu Julia Prokopczyk, wykonując Etiudę As-dur op. 25 nr 1 Fryderyka Chopina.
  • Fragment Epilogu „Pana Tadeusza” zaprezentowała Amelia Jelska, a Mazurka g-moll op. 24 nr 1 Fryderyka Chopina zagrał Szymon Petelczyc.

Były też momenty humorystyczne:

  • piosenkę pt. „Maryla” Mariana Hemara - o tym, jak Mickiewicz został wielkim poetą - wykonali Martyna Roszkowska i Szymon Petelczyc,
  • wiersz pt. „Żona uparta”, należący do mniej znanych utworów wieszcza, zaprezentowała Zuzanna Ćwilich.

Naszą uroczystość zakończył utwór „Niepewność” Adama Mickiewicza w wykonaniu Igora Jatela przy akompaniamencie Julii Prokopczyk.

Święto Szkoły 2023 5Święto Szkoły 2023 10Święto Szkoły 2023 11

Święto Szkoły 2023 13Święto Szkoły 2023 25Święto Szkoły 2023 24

Na koniec Pani Dyrektor Ewa Mituła podziękowała osobom zaangażowanym w organizację dzisiejszego święta:

  • Pani wicedyrektor Marcie Grodzkiej oraz Paniom: Anecie Kaliściak, Małgorzacie Supińskiej, Ewie Mieczejko i Annie Kamionowskiej za przygotowanie dzisiejszej uroczystości
  • Amelii Jelskiej i Mateuszowi Gryszko za prowadzenie naszego święta
  • Zuzannie Ćwilich, Mateuszowi Gryszko, Igorowi Jatelowi, Amelii Jelskiej, Szymonowi Petelczycowi, Julii Prokopczyk, Martynie Roszkowskiej za wzruszające występy artystyczne oraz pani Anecie Kaliściak za opiekę nad artystami
  • Pani prof. Edycie Żywickiej za przygotowanie plebiscytu na Belfra Roku
  • Pani prof. Katarzynie Zawadzkiej-Gromadzie za ciepłe słowa o uczniach uhonorowanych tytułami Artysty Roku i Uczennicy Roku
  • Panu prof. Antoniemu Świetlickiemu za przygotowanie pocztu sztandarowego oraz Julii Lewandowskiej, Natalii Guszczyn, Sebastianowi Grygorukowi, Izabeli Krętowskiej, Wiktorii Dziejmie i Szymonowi Kozłowskiemu wchodzącym w skład pocztu
  • Elizie Rogowskiej, Michałowi Suchowolcowi, Kornelii Zambrowskiej i Julii Kowalewskiej za asystowanie konferansjerom
  • dyrygentce Pani Izabeli Jagłowskiej i chórzystkom chóru Exactus
  • Nikodemowi Siegieńczukowi i Zbyszkowi Sadowskimu za asystę techniczną oraz Olafowi Laskowskiemu za wykonanie fotografii
  • Panu kierownikowi Markowi Tuchlińskiemu za pomoc techniczną.

Święto Szkoły 2023 2Święto Szkoły 2023 12

 

Dziękujemy naszym Gościom za udział w uroczystości
i wspólne świętowanie w naszym liceum.
Do zobaczenia za rok!