Podczas gali z okazji tegorocznego Święta Szkoły poznaliśmy laureatów plebiscytu na „Belfra Roku”, nagrodzeni zostali też najlepsi uczniowie, a pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. W plebiscycie uczniów na "Belfra Roku" po raz drugi z rzędu zwyciężyła, ucząca historii, pani profesor Barbara Świętońska, zaś zaszczytny tytuł „Ucznia Roku” – otrzymał Krzysztof Kiśluk z kl. 3h – laureat Olimpiady Geograficznej oraz Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Za liczne sukcesy w ogólnopolskich konkursach wokalnych i recytatorskich doceniona została Kamila Wojtkielewicz z klasy 3a, która uhonorowana została w kategorii „Artysta Roku”.
Wśród nominowanych do tytułu "Belfra Roku" znaleźli się też:
- nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie – pan profesor Marek Dawidziuk, który uzyskał tytuł „najbardziej sprawiedliwego”,
- ucząca matematyki – pani profesor Sylwia Naumczuk, która wygrała w kategorii „najlepiej tłumaczący”,
- nauczyciel fizyki - pan profesor Paweł Andryszak, którego lekcje zostały uznane za najciekawsze,
- nauczyciel historii – pan profesor Krzysztof Rogowski, który został doceniony za pasję w przekazywaniu wiedzy.
Plebiscyt zorganizował Samorząd Uczniowski, a wyniki na gali przedstawili: Jakub Tomulewicz, przewodniczący SU, oraz Szymon Wysocki, wiceprzewodniczący.
- I Liceum jest przede wszystkim szkołą otwartą i otwierającą na świat, o czym świadczy fakt, że wielu naszych absolwentów po zdaniu matury podejmuje studia na prestiżowych kierunkach nie tylko w Białymstoku, ale również na renomowanych uczelniach w kraju i za granicą – podkreślił w czasie uroczystości dyrektor szkoły, Robert Winnicki - Nie byłoby to możliwe bez pracy znakomitych nauczycieli, którzy często stają się dla swoich uczniów mistrzami w przygodzie odkrywania wiedzy. Ale potrafią też z pokorą zaakceptować fakt, że uczniowie często przerastają mistrzów, bo jak pisał profesor Tadeusz Kotarbińśki „Być zdystansowanym przez uczniów – to prawdziwa nagroda dla dzielnego mistrza”.
- Carlos Luis Zafon napisał gdzieś, że „sukces nauczyciela jest zawsze w rękach ucznia”. Jesteśmy dumni, że I Liceum wybiera tylu zdolnych, wszechstronnych uczniów, którzy nie boją się ambitnych wyzwań, ale też codziennej ciężkiej pracy – podkreślił, wręczając nagrody uczniom, dyrektor szkoły.
Kamila Wojtkielewicz jest utalentowaną i pilną uczennicą klasy 3a, na zajęciach artystycznych w klubie I LO zajmuje się przede wszystkim recytacją i poezją śpiewaną. Reprezentując szkołę, bierze udział w wielu międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych festiwalach i konkursach, zdobywając często tytuły laureata. Jako recytatorka została Laureatką Indywidualnej Nagrody Jurorów Ogólnopolskiego Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „Romantycznie” w Szczecinie za recytowanie fragmentu 3 cz. Dziadów oraz zdobyła Grand Prix XII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej w Łomży, gdy zaprezentowała tekst własnego autorstwa. Jako wokalistka jest laureatką konkursów między innymi: Finału Turnieju Poezji Śpiewanej 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we Włocławku i Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy.Kamila angażuje się aktywnie w życie szkoły, uczestniczyła w występach przed izraelską młodzieżą, która gościła w ILO oraz w programach artystycznych podczas uroczystości pożegnania absolwentów, a także podczas wielu uroczystości miejskich. Kamila potrafi też umiejętnie łączyć ambicje artystyczne z naukowymi, o czym świadczą świetne oceny (średnia 5,0 na zakończenie 2 klasy).
Krzysztof Kiśluk jest uczniem aktywnym, otwartym, o wysokiej kulturze osobistej i bardzo chętnym do współpracy. Jest inspirującym partnerem w zajęciach szkolnych i jest wzorem, choć nie uważa się za wzór. Praca z nim to prawdziwa przyjemność. Jest lubiany zarówno przez kolegów i koleżanki, jak i grono pedagogiczne. Osiągnięcia Krzysia:
- Laureat (13 miejsce w kraju) Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym - I klasa
- Laureat (19 miejsce w kraju) Olimpiady Geograficznej - II klasa
- Stypendysta: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego.
Galę uświetnił występ artystów ILO: Agaty Zięby (3f), Julii Jarmołowskiej (2a), Macieja Kułakowskiego (1b2) i oczywiście Kamili Wojtkielewicz. Uroczystość prowadzili: Adam - Bartosz Tuchliński i Maryla - Julia Bajko, którzy zakończyli swoją kadencję jako reprezentanci szkoły i przekazali tę funkcję nowym Marylom: Aleksandrze Maj i Natalii Czołpińskiej oraz Adamom: Maciejowi Kułakowskiemu i Damianowi Dembowskiemu.
Galę zakończył spektakl Grupy Teatralnej "Na Skraju" wyreżyserowany przez p. prof. Anetę Kaliściak „Mickiewicz w ILO”, którego tekst napisał Jakub Tomulewicz z kl. 2b1.Wystąpili uczniowie klas pierwszych: Małgorzata Adamczyk, Julia Berenika Moniuszko, Natalia Pogorzelska, Bogna Buniowska, Zuzanna Zamojtuk, Damian Dembowski, Damian Leszczuk, Piotr Mlenko, Franciszek Rojecki i Bartosz Zalesko (1a), Szymon Sokołowski (1b1), Julia Rogalska, Jakub Jacewicz, Aleksandra Deroń i Emilia Krysztopowicz (1m1), Amelia Suchocka, Weronika Kordiukiewicz, Maria Doroszczyk, Natalia Garley, Aleksandra Opęchowska, Justyna Ciucha, Dominika Łapińska i Aleksandra Buchtarewicz (1m3). Techniką sceny zajęli się: Krystian Półtarzycki (2g), Paweł Niewierowski (1b2) i Michał Janczyło (1c).
Świętu szkoły towarzyszyły też zawody w programowaniu klas II zorganizowane przez p. prof. Iwonę Bujnowską oraz liczne zawody sportowe przeprowadzone przez zespół nauczycieli wychowania fizycznego.
Zgodnie z tradycją, tuż przed Świętem Szkoły odbył się konkurs na ilociasto, czyli wypiek nawiązujący swoim wyglądem do naszego Patrona, jego twórczości lub ogólnie I LO. W cukierniczej rywalizacji wygrało ciasto klasy 2a. Drugie miejsce zajęła klasa 1a, na trzeciej pozycji znalazła się słodkość upieczona przez kl. 2f. Ciasta były równie smaczne jak ładne. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na szczytny cel. Organizatorem "słodkiego" konkursu był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. prof. Wiolettą Zawadzką.
O naszym Święcie napisał również KURIER PORANNY