Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

Kulminacyjnymi punktami tegorocznego Święta Szkoły były gala, podczas której pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, oraz poznanie laureatów - budzącego jak zwykle wielkie emocje - plebiscytu na „Belfra Roku”.

Zaszczytny tytuł „Belfra Roku” w uczniowskim plebiscycie zdobył nauczyciel fizyki - pan prof. Paweł Andryszak, który wygrał też w kategoriach „najlepiej tłumaczący” i „uczący z największą pasją”.

Pani wicedyrektor Agnieszka Sałaj, ucząca matematyki, uzyskała tytuł „najbardziej sprawiedliwego nauczyciela”, a polonistka - pani prof. Edyta Żywicka uznana została za "najbardziej wyrozumiałego pedagoga".

Uczniem Roku” został Bartosz Buniowski z kl. 3a - finalista olimpiady historycznej, filozoficznej oraz laureat olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Za liczne laury w ogólnopolskich konkursach literackich i recytatorskich doceniona została Aleksandra Maj z kl. 3a, która uzyskała tytuł „Artysty Roku”. Warto podkreślić, że Oli udaje się łączyć pasję artystyczną z wybitnymi osiągnięciami dydaktycznymi – w ubiegłym roku szkolnym została finalistką Olimpiady Filozoficznej.

Tytułem „Przyjaciela Szkoły” uhonorowana została firma ”Masterpress”, która wsparła finansowo wyjazd drużyny uczniów I LO na światowy finał olimpiady kreatywności w Chinach. W jej imieniu nagrodę odebrał dyrektor ds. marketingu – pan Wojciech Gogol.

To honorowe wyróżnienie trafiło też do rąk znanej aktorki i piosenkarki – absolwentki I LO – pani Karoliny Czarneckiej, która podczas wcześniejszego spotkania z uczniami, prowadzonego przez Bognę Buniowską i Szymona Wysockiego, bardzo interesująco opowiadała o swojej twórczości i wspomnieniach wyniesionych ze szkoły.

- Święto szkoły obchodzimy po to, aby podkreślić naszą tożsamość, aby zdać sobie sprawę, skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy – mówił, zwracając się do uczniów, pan dyrektor Robert Winnicki - Cieszę się, że I Liceum jest szkołą, w której obok wysokiego poziomu nauczania również więzi, relacje między nauczycielami i uczniami są ważne, bo tutaj ambitni uczniowie mogą spotkać wyjątkowych nauczycieli, którzy stają się autorytetami w trudnej drodze odkrywania wiedzy, własnych talentów i samych siebie. Bo to nie nowoczesna technologia może zmienić szkołę na lepsze, ale nauczyciele-mistrzowie potrafiący mądrze te komputery wykorzystywać,

Galę poprowadzili Natalia Pogorzelska oraz Jakub Perkowski, zaś wspierała ich para Adam i Maryla czyli Julia Żukowska i Bartłomiej Jankowski. Chór Exactus poprowadzony był przez Jakuba Grzybowskiego, który także wykonał dwie piosenki solowo. Chórowi i soliście akompaniował Serafin Skowroński.

Tegoroczne Święto Szkoły przebiegło pod znakiem mnóstwa ciekawych inicjatyw i imprez towarzyszących. Klasy trzecie mogły sprawdzić swoją wiedzę w wielkim quizie przygotowanym przez p. prof. Wiolettę Zawadzką i p. prof. Anetę Kaliściak przy współpracy zespołów przedmiotowych. Qiuz „Jeden z 8”  wygrała kl. 3 e,  2. miejsce zajęła klasa 3d, 3. miejsce - 3b2, a prowadzącymi byli Katarzyna Bauer i Damian Wolski przy wsparciu drugiej pary mickiewczowskiej: Klaudii Sosny i Olafa Ludewa.

Za przygotowanie akustyczne i multimedialne sali oraz auli odpowiedzialny był Paweł Niewierowski.

Wielu wrażeń dostarczył też performance malarski pt. „Zostaw swój ślad w ilo”, którego pomysłodawczynią była p. prof. Ewa Mieczejko.

Zgodnie z tradycją, tuż przed Świętem Szkoły odbył się konkurs na ilociasto, czyli wypiek nawiązujący swoim wyglądem do naszego Patrona, jego twórczości lub ogólnie I LO. W cukierniczej rywalizacji wygrało ciasto klasy 1a* (po gim.). Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cel charytatywny. Organizatorem "słodkiego" konkursu oraz konkursu na Adama i Marylę był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami p. prof. Wiolettą Zawadzką i p. prof. Edytą Żywicką.

Autorami zdjęć są Szymon Wasilewski 2b2 i p. prof. Marta Czernik (performance malarski).

Więcej zdjęć na Facebooku.

Quiz wiedzy dla uczniów klas 3Zwycięzcy quizu klasa 3eMickiewiczowskie impresje 1Mickiewiczowskie impresje 2Mickiewiczowskie impresje 3Wywiad z Gościem p. Karoliną Czarnecką 2Pamiątkowe zdjęcie z p. Karoliną CzarneckąWprowadzenie pocztu sztandarowego szkołyŚlubowanie uczniów klas 1Święto SzkołyPrzedstawiciel firmy MASTREPRESS odbiera pamiątkowy grawertonMłodzież poczas uroczystości Święta Szkoły