Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

We środę, 29 października 2014 r., roku klasa I e z wychowawczynią p. prof. Anną Kamionowską oraz p. prof. Małgorzatą Supińską wybrała się na wycieczkę do Tykocina. W programie znalazło się kilka najważniejszych spośród ponad 100 zabytkowych obiektów.
Przyglądaliśmy się zabudowie Dużego Rynku o niezwykłym trapezowatym kształcie, otoczonego zabytkową, niską zabudową sięgającą XVIII wieku, w którego centralnym punkcie stoi pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego  z 1763 roku  (po kolumnie Zygmunta najstarszy pomnik świecki w Polsce).

 

Duże wrażenie zrobiły na nas wnętrza (ufundowanego przez hetmana Jana Klemensa Branickiego) barokowego parafialnego kościoła pw. Świętej Trójcy, zachwycającego sztukateriami i polichromiami; żałowaliśmy, że nie możemy usłyszeć dźwięków rokokowych organów.
Odbyliśmy też krótki spacer nad Narew, żeby z oddali spojrzeć na zrekonstruowany zamek tykociński oraz przyjrzeć się pamiątkowemu krzyżowi i tablicy upamiętniającej Łukasza Górnickiego, królewskiego sekretarza, autora „Dworzanina polskiego”.

Punktem kulminacyjnym i głównym celem wycieczki było zwiedzanie Wielkiej Synagogi pochodzącej z 1642. W sąsiadującym z nią budynku beit midraszu (szkoły talmudycznej) przewodnik przedstawił niezwykle interesujący wykład multimedialny. Zapoznaliśmy się z elementami kultury judaistycznej, wiadomościami o początkach osadnictwa żydowskiego  oraz o tragicznej historii kończącej 419 lat obecności Żydów w Tykocinie.

 

Mogliśmy więc zobaczyć na własne oczy miejsca, w których gościły i żyły sławne postaci historyczne, królowie (np. Zygmunt August) oraz książęta polscy. Tu ustanowiono Order Orła Białego, upamiętniono też ojca Ludwika Zamenhofa – Marka Zamenhofa, który w Tykocinie się urodził.
To wyjątkowe miasteczko jest warte odwiedzenia. Nic dziwnego, że turystów tutaj nie brakuje.

Wiktoria Izdebska, Błażej Felczak, p. prof. Anna Kamionowska