Nasza podróż rozpoczęła się we środę, 28 października 2015 o godzinie 4.00. Około godziny 7:30 dotarliśmy do Świerku, gdzie znajduje się jedyny w Polsce czynny reaktor jądrowy służący do celów badawczych. Mieliśmy tam okazję wysłuchać niezwykle ciekawego i pouczającego wykładu na temat promieniowania. Za pomocą licznika Geigera-Müllera, służącego do detekcji promieniowania jądrowego, zbadaliśmy próbki skał i przedmiotów pochodzących z różnych zakątków świata. Poznaliśmy też odpowiedź na pytanie, dlaczego pod lotniskiem Okęcie w Warszawie urządzenie to wykryje dużo większe promieniowanie jonizujące niż w budynku oddalonym o kilkaset metrów od reaktora jądrowego.
Zapoznaliśmy się z budową, pracą i wykorzystaniem reaktora jądrowego "Maria" oraz historią i zastosowaniem cyklotronu ciężkich jonów mieszczącym się w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów na Uniwersytecie Warszawskim.
W wycieczce do Świerku i Warszawy uczestniczyli uczniowie klas: IIc, IIb, IIf, IIe i Ib pod opieką p. prof. Mirosławy Żuber, p. prof. Jarosława Noska, p. prof. Andrzeja Zejdlera i p. prof. Sławomira Żubera.