We czwartek, 15 marca 2018, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Święta Liczby Pi: był konkurs, podchody i wykład o zastosowaniach matematyki. Pierwszym etapem "świętowania" był Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny, do którego przystąpili uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych.
Wyzwanie w rozwiązywaniu zadań sprawdzających umiejętność kreatywnego i szybkiego znajdowania odpowiedzi podjęło 59 naszych uczniów. Konkurs od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i sprawia uczniom dużo radości.
Po długiej przerwie trzyosobowe kolorowe reprezentacje wszystkich klas pierwszych zostały zaproszone do udziału w podchodach matematycznych. Po krótkiej odprawie technicznej uczestnicy zawodów rozpoczęli zmagania. Jak przystało na prawdziwe podchody, wskazówki został starannie ukryte: aby otrzymać kolejne zadanie uczniowie musieli odkryć, w której sali czeka na nich odpowiednia koperta. Zawodnicy odwiedzili nie tylko nauczycieli matematyki w salach na parterze, ale również innych przedmiotowców: p. prof. M. Żuber, p. prof. W. Zawadzką, p. prof. G. Dziergowską, p. prof. A. Daniluk oraz p. prof. V. Karolską. Czasem czekało na nich dodatkowe zadanie: recytacja "Bogurodzicy" lub utworzenie wykresu funkcji ze swojego ciała. Podczas przemieszczania się między salami i piętrami, uczniowie bili rekordy prędkości. Najszybciej liczyli i biegali reprezentanci klasy 1B1. Drugie miejsce zajęła klasa 1B2, atrzecie - 1E. Na zakończenie zmagań wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Ostatnią matematyczną atrakcją dzisiejszego dnia był wykład p. dr Anny Rybak z Uniwersytetu w Białymstoku pt.: "Matematyka w kryminalistyce? W psychologii? Tak!”, którego wysłuchali uczniowie klas 1D, 2B1, 2B2, 2C, 2D, 2G, 2H i 3C. P. Anna Rybak jest znaną popularyzatorką matematyki. Chętnie opowiada o niej w przyjemy i zrozumiały sposób, podczas wykładu mówiła o zastosowaniach królowej nauk w medycynie.
Czy wiedzieliście, że dzięki modelom matematycznym można określić, ile energii potrzebuje nasze ciało do podtrzymania funkcji życiowych, a także zaplanować dalsze leczenie pacjenta?
Świeto Liczby Pi miało pokazać uczniom, że matematyka nie jest nudna. Czy cel został osiągnięty - oceńcie sami.