Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku - Złota Szkoła 2017
Rzeczpospolita Polska

 

Na swoją niepodległość Białystok musiał czekać o trzy miesiące dłużej niż reszta kraju. Upragniona przynależność do II Rzeczpospolitej przyszła dopiero w lutym 1919 roku.

11 listopada 1918r. Niemcy zostały zmuszone do podpisania bezwarunkowej kapitulacji, zakończyła się I wojna światowa, a Polska odzyskała niepodległość. Nie dotyczyło to jednak wszystkich terenów. Umowy kończące konflikt nie przewidywały wycofania wojsk niemieckich z miasta  i okręgu białostockiego, także na Suwalszczyźnie, Litwie, Białorusi i Ukrainie pozostawała wciąż armia niemiecka. Szczególne znaczenie miał właśnie Białystok, bowiem przez miasto przebiegał bardzo ważny kolejowy węzeł komunikacyjny, który wykorzystywano do ewakuacji wojsk niemieckich.

Dopiero 5 lutego 1919r. udało się zawrzeć porozumienie regulujące wycofanie z miasta obcych wojsk. 19 lutego na ulice naszego miasta wjechali ułani 4. Pułku pod dowództwem pułkownika Stanisława Dziewulskiego, przybyli z Łap – wkroczenie do Białegostoku polskich wojsk uważa się za datę wyzwolenia miasta.

W związku z rocznicą władze Białegostoku oraz Muzeum Wojska przygotowały program obchodów święta, informacje odnajdziecie na oficjalnym miejskim portalu; polecamy Wam szczególnie obejrzenie filmików z serii „Białostockie epizody 1918-1919” część 1, część 2, część 3 (kanał YouTube). Oprócz tego zainteresowani odkrywaniem lokalnej historii mogą skorzystać z możliwości, jakie daje TVP 3 Białystok. Tam znajdziecie 8 krótkich filmów pod wspólnym tytułem „Białostocczyzna dla Niepodległej” – jest to naprawdę interesujący cykl poświęcony wydarzeniom, w konsekwencji których Białystok odzyskał wolność oraz jej pierwszym chwilom.