Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku - Złota Szkoła 2017
Rzeczpospolita Polska

 

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.  W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W wielu krajach w tym dniu dzieci będą podejmować wspólne działania i inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.

Jak włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF?

1. Zgłoś placówkę do akcji na stronie: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-z-unicef-2021

2. Przeprowadź ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka. Wykorzystaj przygotowane przez UNICEF scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ciekawe materiały edukacyjne UNICEF.

3. Wybierzcie z Uczniami co najmniej jedną z zaproponowanych aktywności, które udostępnimy Koordynatorom i przygotujcie wspólnie wydarzenie angażujące społeczność szkolną i/lub lokalną. Zaplanujcie działania na dzień 19. listopada, tak, aby włączyć się w ogólnopolskie obchody wraz z innymi placówkami. Wspólnie celebrujcie rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji na stronie UNICEF (formularz raportu będzie dostępny na koncie koordynatora od 26. listopada), a my udostępnimy Wam materiały potwierdzające udział w akcji - dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatorów.

Dowiedz się więcej i dołącz już dziś! Rejestracja do projektu trwa do 19. listopada!

W ramach akcji UNICEF udostępni on-line wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji w placówce:

  • Propozycje aktywności na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
  • Scenariusze do zorganizowania ciekawych zajęć na temat praw dziecka
  • Dodatkowe materiały edukacyjne związane z prawami dziecka dostosowane do różnych grup wiekowych

Zapraszamy serdecznie do wspólnego obchodzenia rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Dołączcie do UNICEF i świętujmy ten dzień razem!

 

Pozdrawiamy,
Zespół UNICEF Polska