Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku - Złota Szkoła 2017
Rzeczpospolita Polska

 

We środę, 17 listopada 2021 r. (opóźnienie wynikało z sytuacji epidemicznej), w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 103. rocznicy odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły i  odśpiewaniu przez chór hymnu państwowego do zebranych zwróciła się Pani Dyrektor Ewa Mituła

"(...) Mam nadzieję, że niepodległość kojarzycie ze społeczną odpowiedzialnością i społeczną integralnością. Mam nadzieję, że niepodległość kojarzycie z zadaniem. Bo przecież nie da się odzyskać niepodległości i mieć ją już na zawsze, jeśli się jej nie szanuje, nie dba o nią, nie troszczy. Nie da się jej odzyskać i nie utracić już nigdy, jeśli się codziennie solidnie, uczciwie nie pracuje, jeśli się zaniedbuje międzyludzkie relacje. Nie da się jej utrzymać bez wzajemnego szacunku, bo ktoś mógłby przypuszczać, iż wolność oznacza, że można wszystko. Warto mieć świadomość, że wolność nasza zatrzymuje się na linii, na której zaczyna się wolność drugiego człowieka, drugiej żywej istoty. Wolność to odpowiedzialność. Odpowiedzialność będąca wyrazem wysokiej świadomości, a ta z kolei tworzy człowieka, który jest zdolny do prawdziwej, uczciwej wolności. Wolności, która nikomu nie zagraża, wolności, która pomaga i wspiera, wolności, która się mądrze troszczy, wolności, która nikogo nie wyklucza (...)."

ŚN2021 4ŚN2021 5ŚN2021 3ŚN2021 6

Pani prof. Grażyna Dziergowska, nauczycielka historii, wygłosiła mowę poświęconą ważnym wydarzeniom 1918 roku i postaciom związanym z uzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Muzyczny duet:  Igor Makarski (3a*) - skrzypce oraz Szymon Petelczyc (1ε) - pianino, wykonał Kujawiaka Henryka Wieniawskiego. W części artystycznej, którą przygotowali uczniowie klasy 3c,  przeplatały się znane pieśni  śpiewane przy wtórze fletu oraz akordeonu oraz wiersze patriotyczne (poezje Cypriana Kamila Norwida, Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego). Uroczystość zakończył Polonez As-dur Fryderyka Chopina brawurowo zagrany przez Szymona Petelczyca.

Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Za organizację Święta Niepodległości odpowiedzialna była Pani wicedyrektor Marta Grodzka. Za część artystyczną odpowiadała klasa 3c wraz z wychowawczynią - Panią prof. Grażyną Dziergowską oraz Panią prof. Anetą Kaliściak

ŚN2021 7ŚN2021 2ŚN2021 8ŚN2021 9

Poczet sztandarowy stanowili: Justyna Adaszkiewicz i Aneta Łapińska (1ε) oraz Rafał Milewski (1β), opieka Pan prof. Grzegorz Łopata.

Chór Exactus wystąpił tego dnia w składzie: Maja Dąbrowska 3m1, Adrianna Czerech 3c, Julia Jermałowska 3m1, Gabriela Stypułkowska 3m1 i Lena Szuluk 3m1.

Z klasy 3c wystąpili uczniowie: Anna Karwowska (flet), Jakub Buwaj (akordeon), Adrianna Czerech, Gabriela Zimnoch, Julia Żukowska, Szymon Wyszyński, Filip Kolejkowicz, Jakub Hus, Ewa Półtorak, Aleksandra Bajda, Olaf Ludew, Jakub Karabowicz, Julia Potrykus, Szymon Matan, Karolina Mężyńska, Mateusz Czarnecki, Zuzanna Hryniewicka, Michał Jaroma, Weronika Kozłowska, Natalia Malczyk, Martyna Peukert, Michał Tałałaj i Jakub Tarmosiuk.

Obsługę techniczna zapewnił Jan Trofimiuk z klasy 2d. Dokumentacji fotograficznej i filmowej dokonały: Pani prof. Małgorzata Supińska, Pani prof. Magda Żmiejko, Kamila Niedzielska (2a) i Gabriela Brzozowska (3m1). 

OBEJRZYJ NAGRANIE CZĘŚCI ARTYSTYCZNEJ

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA FACEBOOKU

wystawa

W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę niepodległościową,
przygotowaną przez Panią prof. Bożenę Głębocką i Panią prof. Małgorzatę Supińską.