Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

18 stycznia 2024r. w naszej szkole odbyły się kolejne zajęcia z cyklu “Kreatywne ILO”, tym razem wzięliśmy na warsztat profile biol-chem oraz biol-chem-mat.

W sali chemicznej panowała atmosfera ekscytacji i fascynacji, gdy uczniowie przystąpili do wyjątkowego doświadczenia. Pod czujnym okiem mieli okazję wyekstrahować chlorofil z roślin, odkrywając tajemnice zielonej substancji, która jest kluczowym elementem procesu fotosyntezy.

Nie tylko zrozumieli, jak to działa na poziomie teoretycznym, ale także osobiście przekonali się, jak wygląda proces ekstrakcji. Jednak prawdziwym zaskoczeniem było ujrzenie fluorescencyjnych cudów pod wpływem światła UV, co dodatkowo rozbudziło ich ciekawość naukową.

W sali biologicznej mikroskopy były w centrum uwagi. Uczniowie, uzbrojeni w przyrządy laboratoryjne, badali struktury komórkowe, zgłębiając tajniki mikroświata. W trakcie zajęć eksperymentalnych tworzyli także szkiełka preparatowe z cebuli, co pozwoliło im zobaczyć komórki roślin w zupełnie nowym świetle. Ten praktyczny wymiar nauki biologii sprawił, że temat stał się dla nich bardziej realny i zrozumiały.

Na lekcji angielskiego uczniowie zmierzyli się z nietypowym wyzwaniem w postaci quizu kulturowego. Pytania nie dotyczyły jedynie języka angielskiego, ale także tradycji, zwyczajów i ciekawostek związanych z kulturą anglojęzyczną. To była doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat świata oraz sprawdzić, jak dobrze radzą sobie z językiem obcym w kontekście praktycznym.

Zajęcia dostarczyły uczniom 8 klas nie tylko niezapomnianych wrażeń,

ale również pobudziły ich pasję do nauki poprzez praktyczne doświadczenia i nietypowe podejście do przedmiotów szkolnych.

Kreatywne ilo biol chem mat 2Kreatywne ilo biol chem mat 3Kreatywne ilo biol chem mat 4Kreatywne ilo biol chem mat 5Kreatywne ilo biol chem mat 6Kreatywne ilo biol chem mat 7Kreatywne ilo biol chem mat 8Kreatywne ilo biol chem mat 9Kreatywne ilo biol chem mat 10Kreatywne ilo biol chem mat 11Kreatywne ilo biol chem mat 12Kreatywne ilo biol chem mat 13Kreatywne ilo biol chem mat 14Kreatywne ilo biol chem mat 15Kreatywne ilo biol chem mat 16Kreatywne ilo biol chem mat 17Kreatywne ilo biol chem mat 18Kreatywne ilo biol chem mat 19