Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2025
Rzeczpospolita Polska

 

Czerwiec przyniósł uczniom klas 3γ i 3ζ niezapomnianą okazję do poznania dwóch wyjątkowych europejskich stolic – Wiednia i Bratysławy. Trzydniowa wycieczka połączyła zwiedzanie najważniejszych zabytków z możliwością wspólnego spędzenia czasu i odkrywania nowych miejsc.
Pierwszym punktem programu był Kahlenberg – miejsce związane ze zwycięską odsieczą wiedeńską króla Jana III Sobieskiego. Następnie uczestnicy spacerowali po ogrodach pałacu Schönbrunn, podziwiając dawną letnią rezydencję Habsburgów. Duże wrażenie zrobiła również wizyta w Belwederze, gdzie można było zobaczyć dzieła słynnego malarza Gustava Klimta. Kolejny dzień upłynął na odkrywaniu uroków Wiednia. Uczniowie zobaczyli m.in. Dom Hundertwassera, Operę Wiedeńską, Hofburg oraz Muzeum Sisi. Spacer po cesarskiej stolicy pozwolił lepiej poznać jej historię, kulturę i niepowtarzalną atmosferę.

Ostatni dzień wycieczki poświęcony był Bratysławie. Zwiedzanie wzgórza zamkowego, Starego Miasta, Katedry św. Marcina oraz spacer nad Dunajem stanowiły piękne zwieńczenie całego wyjazdu. Wycieczka okazała się nie tylko cenną lekcją historii i sztuki, ale również doskonałą okazją do integracji oraz budowania wspólnych wspomnień. Uczniowie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę i mnóstwo pozytywnych wrażeń.
Nad bezpieczeństwem uczestników oraz sprawną realizacją programu czuwały: p. prof. Agnieszka Sałaj, p. prof. Agnieszka Zajko, p. prof. Barbara Podlewska oraz p. prof. Katarzyna Zubrycka.