Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku - Złota Szkoła 2017
Rzeczpospolita Polska

Sejm RP przez aklamację przyjął Uchwałę, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Społeczność naszej szkoły już dziś włączyła się w obchody Jubileuszu. Ponieważ „odzyskanie niepodległości odbyło się nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej substancji narodowej”, jedenastu uczniów klasy 2a pod kierunkiem p. prof. Barbary Świętońskiej zaczęło poszukiwania źródeł niepodległości przygotowując się do „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”.

28 listopada 2017 w etapie szkolnym Olimpiady wzięło udział sześć osób. Do etapu okręgowego zakwalifikował się ze świetnym wynikiem 45 (na 47 punktów) Adam Andrysewicz. Na drugim miejscu ex aequo uplasowali się: Gabrysia Lewicka, Adam Siemieniuk i Bartek Stasiński. Niestety, szkołę może reprezentować tylko dwóch uczestników, więc 29 listopada odbyła się dogrywka eliminacji szkolnych Olimpiady Solidarności, która zakończyła się sytuacją niecodzienną. Świetnie przygotowani uczniowie uzyskali maksymalną ilość punktów i cała czwórka z klasy 2a: Gabrysia Lewicka, Adam Andrysewicz, Adam Siemieniuk i Bartek Stasiński będą reprezentować naszą szkołę na etapie okręgowym. Gratulujemy uczniom i ich mentorce p. prof. Barbarze Świętońskiej.