Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku - Złota Szkoła 2017
Rzeczpospolita Polska

12 listopada 2019 r. uczniowie klasy 1M2+* wraz z p. prof. Anną Kamionowską oraz p. prof. Anetą Kaliściak mieli przyjemność pojechać na wycieczkę do Supraśla, aby pogłębić wiedzę z zakresu religii i kultury.

Plan wyjazdu obejmował m.in. zwiedzanie północnej części cmentarza obecnie katolickiego, a dawniej ewangelickiego. Szczególną uwagę zwróciliśmy na podziemny grobowiec rodziny Buchholzów, zamieszkującej kiedyś miasto, odpowiedzialnej za jego rozwój. W neogotyckiej kaplicy znajdującej się nad grobowcem podziwialiśmy kolorowe witraże z XX w., oświetlające ołtarz.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Ikon, gdzie przyglądaliśmy się dziełami sztuki datowanymi od XIII do XXI w. Po przyjęciu dawki niezbędnych informacji udaliśmy się na zajęcia praktyczne, dotyczące ikonografii. Podczas warsztatów wykonaliśmy urzekające prace z drobną pomocą pani prowadzącej. Dzięki zajęciom odkryliśmy nasze ukryte talenty plastyczne i zbliżyliśmy się do sztuki naszych bizantyjskich przodków.

W trakcie spaceru na przystanek zapoznawaliśmy się z architekturą budynków religijnych m.in. prawosławnego Monastyru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy.Atmosfera wycieczki była tak przyjemna, że uczniowie z niecierpliwością wyczekują kolejnego wspólnego wyjazdu.

Marta Popławska - uczennica klasy 1M2+*

Więcej fotografii na Facebooku.

ikona napisana przez Jerzego Nowosielskiegomuzeum ikon 1muzeum ikon 2muzeum ikon 3warsztaty 1warsztaty 2