Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku - Złota Szkoła 2017
Rzeczpospolita Polska

W dniach 27 listopada do 1 grudnia 2017r. nasz uczeń Krzysztof Łuszczyński z kl. 3g uczestniczył w obozie naukowym w Szwajcarii połączonym ze zwiedzaniem CERN-u. Organizatorem obozu dla młodych, wybitnie uzdolnionych uczniów z gimnazjów i liceów było Towarzystwo Szkół Twórczych.

Oto wrażenia Krzysztofa z wyjazdu:

Podczas tych paru dni poznawałem kulturę niemiecko- i francuskojęzycznej części Szwajcarii; zwiedzałem także szwajcarską szkołę i dowiedziałem się wiele o ich systemie edukacji. Odwiedziłem przepiękne miasta: Lucernę, Genewę, Zurich i znajdujące się w nim Muzeum FIFA; byłem obok największego w Europie wodospadu Rheinfall w Schaffhausen. Niesamowitym przeżyciem był wjazd kolejką górską na piękny szczyt Säntis. Głównym punktem wyjazdu była wizyta w CERN-ie, gdzie mogliśmy porozmawiać z pracującymi tam naukowcami i dowiedzieć się dużo o samym ośrodku. Uważam wyjazd za bardzo ciekawy i udany, żałuję, iż tak szybko minął.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN (fr. Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) – ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należą dwadzieścia dwa państwa. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata.
Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów. (źródło: Wikipedia)
 
Szwajcaria 1Szwajcaria 3Szwajcaria 4Szwajcaria 2panoramaSzwajcaria