Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku - Złota Szkoła 2017
Rzeczpospolita Polska

na granicy3Na granicy – to nowa inicjatywa literacka i plastyczna Podlaskiego Instytutu  Kultury w Białymstoku. To propozycja, by przelać na papier wszystko to, co pojawiło się w duszy w ciągu ostatnich miesięcy. Ten czas – czas pod znakiem pandemii Covid-19 – był i nadal jest bardzo trudny. Dla niektórych być może nie do zniesienia. Stąd nazwa – Na granicy. Wielu z nas znalazło się na granicy wytrzymałości, może na granicy lęku, strachu… o wszystko – o zdrowie, życie, bliskich, o pracę, środki do życia. Można wyliczać bez końca. Być może ktoś znalazł się na granicy wiary w ludzi, na granicy życzliwości, solidarności. A może niektórzy z nasz przekroczyli już granicę agresji, paniki, egoizmu? Bardzo prawdopodobne, że dla niektórych życie stanęło na granicy absurdu. Musieliśmy wyjść z naszych stref komfortu, z bezpiecznej codzienności i próbować się dostosować, zachowując przy tym ile się da pokoju serca i pogody ducha.

 
Pierwsza propozycja to esej – bo to forma, która wymyka się sztywnym definicjom i daje ogromne możliwości przekazania emocji, przemyśleń, refleksji. Powinien to być esej publicystyczny, w którym punktem wyjścia jest nasza społeczna lub indywidualna codzienność w czasach koronawirusa. Ważne, by to były własne przemyślenia, własne refleksje i własne najbardziej osobiste emocje. 
 
Druga propozycja to obraz – rysunek lub grafika, które będą ilustracją zdarzeń, myśli i emocji. To jakby stopklatka wyjęta z całego ciągu osobistych doświadczeń, które miały miejsce w okresie odosobnienia i także obecnie, w czasie obostrzeń społecznych. Obraz nie opowie wszystkiego, ale dzięki artystycznej ekspresji może w mocny sposób przekazać to co najważniejsze – stan duszy.
 
Najlepsze prace – i te literackie i plastyczne – zostaną opublikowane w e-wydawnictwie pt. "Na granicy". Rysunki i grafika będą stanowiły ilustracje do zbioru esejów. A cała publikacja pokaże, co czujemy i co myślimy, gdy stajemy na granicy naszego dotychczasowego, znajomego, poukładanego i bezpiecznego świata.
 
Prace niepublikowane i nienagradzane w innych konkursach należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 31 grudnia 2020 r.

 W załącznikach zamieszczamy Regulamin i Kartę zgłoszenia. Zachęcamy do udziału w konkursie.

Zespół nauczycieli bibliotekarzy