Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2022
Rzeczpospolita Polska

 

W piątek, 17 marca 2023r. , gościliśmy w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza uczniów starszych klas szkół podstawowych. Byli to uczestnicy Konkursu wokalno-recytatorskiego „Między dawnymi i młodszymi laty”, nad którym patronat honorowy objęli: Prezydent miasta Białegostoku i Podlaski Kurator Oświaty. Ideą Konkursu były słowa z powieści poetyckiej Adama Mickiewicza pt. Konrad Wallenrod:

„O wieści gminna! Ty arko przymierza
Między dawnymi i młodszymi laty:
W tobie lud składa broń swego rycerza,
Swych myśli przędzę i swych uczuć kwiaty.”
 
Pani wicedyrektor Agnieszka Sałaj uroczyście otworzyła Konkurs wokalno – recytatorski „Między dawnymi i młodszymi laty”. Powitała zebranych gości: przedstawiciela Podlaskiego Kuratora Oświaty, Pana Franciszka Górskiego, konkursowe jury w składzie: Pani Monika Zaborska, Pani Agnieszka Panas, Pani Agata Falkowska, Pan Paweł Rutkowski oraz Pan Mateusz Jan Głogowski oraz przybyłych uczestników i ich opiekunów.

Aby wprowadzić zebranych w nastrój poezji Adama Mickiewicza nasz młody artysta, Igor Jatel, wykonał utwór wieszcza pt. „Niepewność” z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, zaś na pianinie akompaniowała Julia Prokopczyk.

Następnie Pani Aneta Kaliściak przybliżyła ideę Konkursu: poezja Patrona naszego liceum powinna ciągle inspirować młodych ludzi do szukania uniwersalnego przesłania literatury romantycznej oraz ożywała jako łącznik między przeszłością a przyszłością.

Żeby oswoić przestrzeń sceny w auli I LO, wystąpiła nasza uczennica Monika Wiesławska, recytując fragment „Ksiąg Narodu i Pielgrzymstwa Polskiego” Adama Mickiewicza.

Prezentacje uczestników Konkursu wokalno-recytatorskiego „Między dawnymi i młodszymi laty” w kategorii poezji śpiewanej rozpoczęła Karolina Siedlecka. Po niej zaprezentowały się: Natalia Gulc, Zofia Łapińska, Magdalena Konończuk oraz Amelia Wołosewicz.

Podczas przerwy nasi młodzi gości mieli okazję zobaczyć szkołę i porozmawiać z naszymi uczniami. W części drugiej Konkursu w kategorii recytacji wystąpili: Weronika Kołos, Bianka Bernatowicz, Mateusz Gryszko, Marcel Puzanowski, Zofia Zwornicka, Filip Jancewicz, Zofia Wyszyńska, Oliwia Gawryło, Dominik Pierściński, Tsimur Khatkevich oraz Laura Smolej.

Wybrzmiały następujące utwory Adama Mickiewicza: bajka "Przyjaciele", ballady: "Pani Twardowska", "Powrót taty", "Romantyczność", wiersze: "Rozmowa wieczorna", "Do* w sztambuch", "Niepewność", "Do M*", fragmenty "Pana Tadeusza" i III cz. "Dziadów".

Pani wicedyrektor Agnieszka Sałaj wręczyła dyplomy z podziękowaniami dla Jury oraz opiekunów.

Słowa podziękowania skierowała również do organizatorek dzisiejszego spotkania poetyckiego: p. Anety Kaliściak, p. Małgorzaty Supińskiej, p. wicedyrektor Marty Grodzkiej oraz pracowników obsługi.

Na podziękowanie zasługuje również zaangażowana w przygotowanie konkursu młodzież – uczniowie naszego liceum: konferansjerzy Monika Wiesławska i Piotr Wrona, artyści Julia Prokopczyk i Igor Jatel, para mickiewiczowska: Eliza Rogowska i Michael Suchowolec, obsługa techniczna Nikodem Siegieńczuk i Olaf Laskowski; autorki slajdów: Martyna Pucilowska i Małgorzata Ogonowska, fotograf: Wit Binner oraz Zofia Ostrowska i Dawid Chwaszczewski.

p. wicedyrektor A.SałajIgorjury

Konkurs organizatorzy jury uczestnicy opiekunowie

WIĘCEJ FOTOGRAFII

Jury Konkursu w składzie Monika Zaborska, Agnieszka Panas, Agata Falkowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Jan Głogowski przyznało następujące nagrody:

w kategorii poezji śpiewanej:
1. miejsce Natalii Gulc ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Tadeusz Kościuszki w Białymstoku
2. miejsca nie przyznano
3. miejsce Magdalenie Konończuk ze Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku

w kategorii recytacji:
1. miejsce Dominikowi Pierścińskiemu ze Szkoły Podstawowej Nr 32 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal w Białymstoku
2. miejsce ex aequo Mateuszowi Gryszce ze Szkoły Podstawowej nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku
2. miejsce ex aequo Zofii Zwornickiej ze Szkoły Podstawowej Nr 32 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal w Białymstoku
3. miejsce Tsimurowi Khatkevichowi z Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku

Uroczystość rozdania nagród laureatom odbyła się we środę 22 marca 2022 r. w Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku .

Laureaci konkursu z P.Dyr.E.Mitułą

plakat Mickiewicz