Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

 

29 listopada, tuż po wschodzie słońca, wyruszyliśmy na wycieczkę szlakiem Marii Skłodowskiej-Curie do Warszawy. Pierwszym punktem na trasie był Instytut Radowy założony z inicjatywy noblistki. Wysłuchaliśmy krótkiej historii o nietypowym pomniku przyrody znajdującym się przed budynkiem Instytutu – klonie, który osobiście zasadziła Skłodowska.

Następnie, nieco zmarznięci, ale pełni zapału, wyruszyliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, w którym czekały na nas aż trzy atrakcje – lekcja w Muzeum Ewolucji, wystawa pająków oraz wjazd na punkt widokowy.

Po wizycie w „PKiNie” udaliśmy się do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, po którym zostaliśmy oprowadzeni przez P. Prof. Anetę Wilczewską. Opowiedziała nam historię o początkach kariery wybitnej chemiczki i jej życiu prywatnym. Udało nam się również znaleźć czas na krótki spacer po warszawskiej starówce i okolicy, w której mieszkała niegdyś Skłodowska.

Nasza wycieczka zakończyła się w Teatrze Kwadrat. Spektakl "Promieniowanie" w klarowny sposób podsumował zdobytą przez nas wiedzę. Zmęczeni, ale zafascynowani Marią Skłodowską-Curie i pełni nadziei na dalsze zgłębienie jej biografii, wróciliśmy do Białegostoku.

Serdecznie dziękujemy Pani Profesor Joannie Fiłon za zorganizowanie wycieczki, Pani Profesor Anecie Wilczewskiej za mistrzowskie zapoznanie nas z biografią Marii Skłodowskiej-Curie oraz Paniom Profesor Agnieszce Ławreszuk i Bernadetcie Zalewskiej za opiekę nad nami.

Klasy IIIα i IIIβ

 WIĘCEJ FOTOGRAFII

Uroczystość niepodległościowa 2023