Adam Mickiewicz

I Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

I LO w Białymstoku – Złota Szkoła 2024
Rzeczpospolita Polska

 

W dniach 27-29 maja 2024 r. uczniowie klas: 1 beta oraz 1 delta pod opieką pana prof. Tomasza Klimczuka, pani prof. Barbary Korytko, pani prof. Bernadetty Zalewskiej i ks. Gawła Korzenieckiego wybrali się na wycieczkę trasą Gniezno - Biskupin - Mogilno - Ostrów Lednicki - Poznań -Toruń - Termy Uniejów.

Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję odwiedzić Gniezno, gdzie zobaczyli pomnik Bolesława Chrobrego znajdujący się przed katedrą, ale także wnętrze bazyliki, podziemia katedralne, taras widokowy i Wzgórze Lecha. Następnie udali się na spacer po gnieźnieńskiej starówce, podczas którego mieli okazję przejść traktem królewskim. Na zakończenie zwiedzania Gniezna uczniowie wybrali się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie znajduje się m.in. kopia Drzwi Gnieźnieńskich.

W godzinach popołudniowych wycieczka udała się do Biskupina, w którym uczestnicy obejrzeli rezerwaty archeologiczne oraz osady i hodowle zwierząt.

Drugiego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili jedno z domniemanych miejsc chrztu Polski, czyli Ostrów Lednicki, gdzie znajduje się m.in. palatium Mieszka I oraz ruiny kościoła grodowego.

Wycieczka 2Wycieczka 3Wycieczka 4Wycieczka 5Wycieczka 6Wycieczka 7

Następnie nadszedł czas na odwiedzenie rynku w Poznaniu, a tam m.in. renesansowego ratusza, słynnych koziołków, stylowych fontann i kamienic oraz katedry z 13 kaplicami, w tym Złotą Kaplicą zawierającą doczesne szczątki Bolesława Chrobrego.

Ostatni dzień uczestnicy rozpoczęli od wizyty w Toruniu. W pierwszej kolejności obejrzeli wyjątkowy seans w Planetarium, a później dokładnie zwiedzili miasto, dowiadując się wielu ciekawostek na temat jego przeszłości.

W drodze powrotnej do domu młodzież miała okazję spędzić aktywny czas w Termach Uniejów, gdzie nie zabrakło dobrej zabawy.

Wycieczka była dla uczniów intensywnym czasem pełnym wrażeń oraz okazją do integracji z rówieśnikami. Z pewnością wynieśli z niej również cenną wiedzę i wyjątkowe wspomnienia, których na długo nie zapomną.

Wycieczka 8Wycieczka 9Wycieczka 10Wycieczka 11Wycieczka 12Wycieczka 13